W czym przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Papier, folia, czy pojemniki?

Agnieszka

Dom

27.06.2018 18:52

W czym przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Papier, folia, czy pojemniki?

Nikt z nas nie lubi wyrzucać żywności do śmieci. Nie dość, że marnujemy wtedy pieniądze, to jeszcze jest to w pewnym sensie nieetyczne. Nie zawsze jednak zdążymy zjeść to, co kupiliśmy, lub przechowujmy produkty w niewłaściwy sposób, przez co szybciej się psują. Co więcej, niewłaściwe przechowywanie żywności sprawia również, że ta traci wiele cennych wartości odżywczych.

Zdjęcie W czym przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Papier, folia, czy pojemniki? #1

W czym więc najlepiej przechowywać produkty spożywcze?

Metod przechowywania żywności jest wiele:

-Folia aluminiowa

-Folia spożywcza

-Folia papierowa

-Pojemniki:

--Szklane i ceramiczne

--Plastikowe

--Silikonowe

--Próżniowe

#Folia aluminiowa

Zdjęcie W czym przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Papier, folia, czy pojemniki? #2

Folia aluminiowa doskonale nadaje się do przechowywania dań gotowych. Zarówno w lodówce, jak i po to, aby zatrzymać ich ciepło. Nie powinniśmy jednak nigdy owijać w nią owoców. Kwas w nich zawarty może wchodzić w interakcję z aluminium.

#Folia spożywcza

Folię spożywczą warto wykorzystywać do ochrony produktów przed nadmiernym wysychaniem. Należy jednak unikać owijania nią warzyw, owoców i chleba, ponieważ zatrzymana wilgoć spowoduje szybkie namnażanie się pleśni.

#Papier

Papierem najlepiej owijać chleb, sery, wędliny, owoce i warzywa. Nie doprowadzi to do ich spleśnienia, ale skutecznie ochroni przed czynnikami zewnętrznymi i wysychaniem.

#Woreczki foliowe

Zamykane woreczki foliowe zazwyczaj stosujemy do przechowywania produktów w zamrażarce.

#Pojemniki plastikowe

Zdjęcie W czym przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Papier, folia, czy pojemniki? #3

Idealnie nadają się one do przechowywania wszelkiego rodzaju żywności. Zwróć jednak uwagę na to, czy widnieje na nich znak widelca i kieliszka. Jest to znak atestu i mówi o tym, że w pojemniku można bezpiecznie przechowywać żywność.

#Pojemniki silikonowe

Najczęściej wykorzystuje się je do bezpiecznego mrożenia żywności. Jednak i przechowywanie w lodówce w pojemnikach silikonowych jest wskazane.

#Pojemniki próżniowe

Ich główną zaletą jest fakt, że nie przepuszczają żadnych zapachów, a żywność zachowuje świeżość na dłużej.

#Pojemniki szklane

Pojemniki ze szkła, porcelany, czy ceramiki nie wchodzą w żadną interakcję z żywnością i są najbezpieczniejsze. Ich wadą natomiast jest ich ciężar. O wiele trudniej przynieść w torebce do pracy lunch znajdujący się w szklanym, ciężkim pojemniku, niż w lekkim plastiku. Doskonale nadają się natomiast do przechowywania żywności w lodówce, oraz sypkich produktów, takich jak kawa, cukier, czy mąka w szafkach.