Wchłanianie leków zależy w dużej mierze od nas. Wpływ na pora zażywania lekarstwa to, czy bierzemy je na czczo, w trakcie czy po posiłku. Ale lek może się gorzej wchłaniać także zależnie od tego, co jemy. Warto wiec wiedzieć, jakie są interakcje i kiedy unikać … sera pleśniowego.
Ser pleśniowy powstaje z mleka i podpuszczki, ale z wykorzystaniem specjalnie dobranych gatunków pleśni. Cechuje się wyjątkowym smakiem, aromatem i zawartością korzystnych dla zdrowia związków. Niestety ma też swoja ciemną stronę – tyraminę, która odpowiada za szereg przeciwwskazań do spożywania tego wykwintnego przysmaku.
Tyramina sama w sobie jest substancją niegroźną i w niewielkich dawkach występuje w wielu innych produktach spożywczych. Leki, które hamują działanie enzymu MAO (monoaminoksydaza), jednocześnie hamują metabolizm tyraminy w ustroju. Powoduje to jej zwiększony poziom we krwi, a w nadmiarze wykazuje niekorzystne działanie farmakologiczne. W związku z kumulacją tyraminy w organizmie może dojść do wzrostu ciśnienia tętniczego, a w jego następstwie do bólu głowy, hipertermii, zaburzeń widzenia, tachykardii, wymiotów, a nawet krwawień śródczaszkowych. Istnieje także ryzyko, że tyramina w wysokim stężeniu może być śmiertelna – dawka graniczna to 6 mg.
Leki, które hamują enzym MAO, powodujące kumulację tyraminy w organizmie to
- Izoniazyd – lek stosowany w leczeniu gruźlicy
- Leki stosowane podczas choroby Parkinsona
- Część leków przeciwdepresyjnych
- Część preparatów podawanych przy zakażeniach przewodu pokarmowego
Sera pleśniowego powinni także unikać:
Migrenowcy – tyramina w dużej dawce może powodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego, co często jest powodem migrenowych bólów głowy.
Alergicy - jako wyjątkowo źródło białka zwierzęcego sery pleśniowe, mogą wywoływać reakcje uczuleniowe
Małe dzieci, kobiety w ciąży i w okresie laktacji – ze względu na bakterię Listeria monocytogenes, które są niebezpieczne dla płodu, a także dla najmłodszych dzieci.
Tzw. efekt serowy może być spowodowany także przez produkty zawierające mniejsze dawki tyraminy niż ser pleśniowym, a są nimi:
- Sery (Cheddar Ementaler Camembertbrie, blue mozzarella parmezan, romano, roquefort, stilton, gruyere)
- Ryby wędzone
- Wołowa wątróbka
- Sos sojowy
- Kiełbasa bolońska
- Kawior
- Czekolada
- Banany
- Awokado
- Figi
- Bób
- Wino wermut
- Wino chianti
- Likier chartreuse
- Rodzynki
- Bezalkoholowe piwo
- Kiszona kapusta