Pralka – zadbaj o jej czystość domowymi sposobami

Emila

Dom

11.02.2020 19:54

Pralka – zadbaj o jej czystość domowymi sposobami

Pralka ma nieustanny kontakt z wodą, a więc znajduje się w niej duża ilość wilgoci. Urządzenie to nie jest jednak w centrum naszej uwagi, jeśli chodzi o czyszczenie i sprzątanie. Powierzchowne mycie nie jest wystarczające. Sprawdź, jak możesz wyczyścić wszystkie zakamarki dzięki tym domowym sposobom!

Zdjęcie Pralka – zadbaj o jej czystość domowymi sposobami #1

Ogólne czyszczenie

W przypadku czyszczenia bębna wystarczy nam ocet jabłkowy oraz kwasek cytrynowy. Dzięki temu środek naszej pralki zostanie odkażony, wyczyszczony oraz pozbawiony kamienia i wszelkich grzybów, oraz bakterii.

Składniki

  • 2l octu jabłkowego
  • 2 opakowania kwasku cytrynowego

Jak czyścić?

Wlej do bębna pralki ocet oraz wsyp kwasek. Ustaw standardowy cykl, pamiętając o wysokiej temperaturze wody. Po zakończeniu „prania” możesz cieszyć się dokładnie wyczyszczonym bębnem. Pamiętaj, aby najlepiej nie korzystać z pralki przez następną godzinę.

Uszczelki

To miejsce jest szczególnie narażone na duże ilości pleśni. Znajduje się tam ogromna ilość wilgoci oraz nie dociera świeże powietrze. Przez to powierzchnia pod uszczelkami nie jest w stanie dokładni wyschnąć. Warto zatem zaglądnąć w to miejsce i dokładnie wyczyścić.

Składniki

  • 60ml soku z cytryny
  • 250ml wody utlenionej
  • 3l wody

Zdjęcie Pralka – zadbaj o jej czystość domowymi sposobami #2

Jak czyścić?

Na samym początku wymieszaj ze sobą wszystkie składniki oraz przygotuj gąbkę. Kolejnym krokiem jest delikatne odchylenie uszczelki, aby jej nie uszkodzić. Następnie namocz gąbkę mieszkanką i dokładnie wyczyść powierzchnię pod uszczelką oraz samą uszczelkę. Na samym końcu dokładnie wytrzyj suchą ścierką i umieść uszczelkę na miejsce.

Dozownik

W miejscu przeznaczonym na proszek i płyny również znajduje się dużo bakterii i grzybów. Co więcej, zatrzymane resztki płynów czy proszku sprawia, że zaczyna wydzielać się nieprzyjemny i duszący zapach. To wszystko sprawia, że to miejsce także wymaga naszej uwagi.

Składniki

  • 1l wody (gorącej)
  • 240ml octu

Jak czyścić?

Wymieszaj składniki, a następnie umieść dozownik w mieszance (o ile możesz go wciągnąć) i odczekaj 10-15 minut. Następnie opłucz i wytrzyj. Jeśli twój dozownik jest przymocowany do pralki na stałe, to przelej mieszankę do butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj.

Ekologiczne pranie

Starasz się ograniczyć wszelkie chemiczne produkty i szukasz sposobu na ekologiczne pranie? Poznaj orzechy piorące, które doskonale nadają się do wykorzystania. Ich łupinki znakomicie piorą ubrania oraz są całkowicie ekologiczne. Wystarczy wrzucić 6-7 łupinek do pralki i ustawić standardowy cykl. Jedno opakowanie kosztuje około 20 zł.