9 problemów psychologicznych ukrytych w mieszkaniu! Co mówi o Tobie to jak mieszkasz?


                    9 problemów psychologicznych ukrytych w mieszkaniu! Co mówi o Tobie to jak mieszkasz?
05Sty

Stare powiedzenie mówi, że zabałaganione biurko świadczy o zabałaganionym umyśle. A co nam powie całe mieszkanie? Psychologowie sądzą, że bardzo wiele. Nie chodzi tu jednak o bałagan, ale o organizację przestrzeni. Znaczenie ma zarówno aranżacja wnętrz, a nawet częstotliwość mycia naczyń.

Ukryty bałagan

Mieszkanie lśni czystością. Na półkach leżą książki, ale nie kurz. Z podłogi można jeść...
Jeśli jednak otworzymy szufladę, to znajdziemy w niej śmieci, a nawet gnijące resztki. Cały chaos ukryto pod powierzchnią, by był niewidoczny dla gości. Właścicielowi tak naprawdę nie zależy na czystości. Ważniejszy jest wizerunek. Takie osoby wydają się perfekcyjne i zadbane, ale może okazać się, że ich wnętrze jest równie nieuporządkowane jak dom.

Tymczasowi lokatorzy

Niektórzy marzą o przeprowadzce. Może mają nawet konkretne plany zmiany lokalu. Nie ma więc sensu inwestować w szafy czy regały, prawda?
Gorzej gdy na walizkach mija im kilkanaście lat. Ich mieszkanie trudno nazwać domem. Ubrania trzymają w torbach lub materiałowych szafach. Książki w pudełkach. Jedynie doraźnie zaspokajają bieżące potrzeby. Nie ma ich TERAZ, żyją tylko w marzeniach o swej przyszłości.

Zdjęcie 9 problemów psychologicznych ukrytych w mieszkaniu! Co mówi o Tobie to jak mieszkasz? #1

Zabałaganione biurko, zabałaganiony umysł?

Miejsce pracy do dla wielu z nas miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu (oby było to łóżko!). Jednak zabałaganione biurko wcale nie musi oznaczać chaosu w głowie. Może świadczyć o kreatywności właściciela. Co więcej, po przedmiotach na blacie łatwo rozpoznać rodzaj pracy człowieka, choć nie zawsze są to odkrywcze spostrzeżenia.

Śmietnikowa prokrastynacja

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy myją naczynia zaraz po jedzeniu oraz tych, którzy myją je przed. Kilka słów o tych pierwszych. Mają pełny zlew, śmietnik i kosz na pranie. Notorycznie. Wynoszą śmieci dopiero gdy już absolutnie nic nie mieści się w kuble. Co to o nich mówi?
Prawdopodobnie często się spóźniają i ciągle im brakuje czasu, bo robią wszystko na ostatnią chwilę. Jak to zmienić? Zacznij od wyniesienia śmieci. Teraz!

Ale tu pusto!

Wyobraź sobie mieszkanie bez mebli. Brakuje szaf, regałów, a nawet pralki lub kuchenki. W sypialni zamiast łóżka jest materac. Kto tam mieszka? 1) jeszcze nikt - mieszkanie jest na sprzedaż. 2) osoba, która nie potrafi sama stworzyć Domu. Być może jest to ktoś młody, emocjonalnie niedojrzały, kto czeka na kogoś innego w życiu. Partnera, który zorganizuje mu mieszkanie.
A najlepiej całe życie.

Zdjęcie 9 problemów psychologicznych ukrytych w mieszkaniu! Co mówi o Tobie to jak mieszkasz? #2
Kuchenka świadczy o gospodyni

Porządek w kuchni jest ważniejszy od jego zachowania w innych pokojach. Chodzi tu bowiem już nie o estetykę, ale o zdrowie. Niektórzy nie są w stanie zachować elementarnych zasad higieny. Może to kwestia lenistwa, ale może to… depresja.
Dotknięta nią osoba nie ma siły na utrzymanie podstawowej czystości. Znajdziemy u niej nie tylko plamy na kuchence, ale i spleśniałe jedzenie.

Psychologia w łazience

Niektórzy sądzą, że regularnie używana łazienka nie może być czysta. Inni twierdzą, że osoby, które nie potrafią wyczyścić brodzika i ze swoim ciałem mogą mieć problem. Skupmy się jednak na kosmetykach. Odżywki i szampony mówią o Tobie tyle, co domowa apteczka. Niewyczyszczona golarka może świadczyć, że żyjesz w pośpiechu. Zgniecione włosie szczoteczki do zębów sugerują podatność na stres.

Domowe zbieractwo

Masz problem z wyrzuceniem starych rzeczy? Chomikujesz nawet zepsute sprzęty? Możesz mieć osobowość konserwatywną. Nie lubisz zmian. Przywiązujesz się do przedmiotów, które symbolizują stałość i bezpieczeństwo. Wyrzucenie ich oznaczałoby akceptację zmian, a zmiany budzą w Tobie raczej lęk niż nadzieję na lepszą przyszłość.
Zdjęcie 9 problemów psychologicznych ukrytych w mieszkaniu! Co mówi o Tobie to jak mieszkasz? #3
Czystość absolutna

Doskonała czystość sugeruje przywiązanie do szczegółów i perfekcjonizm. Nie jest to jednak zaleta, ale raczej strach, że inni zobaczą niedoskonałości. Przesadne dbanie o porządek może wynikać z lęku przed utratą kontroli. Perfekcyjna organizacja czasu i przestrzeni to jedynie sposób na jej zachowanie. Jeśli pojawi się chaos i dezorganizacja, takie osoby wpadają w złość lub panikę.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja