Herbata z oregano - lek na wiele schorzeń! Zobacz jak zrobić

Emila

Zdrowie

Dec. 17, 2019, 5:57 p.m.

Herbata z oregano - lek na wiele schorzeń! Zobacz jak zrobić

Okres zimowy jest czasem wszelkich przeziębień i chorób. Nie sposób całkowicie się przed tym uchronić, ale można skrócić udrękę. Herbata z oregano jest jednym ze sposobów, które mogą nam pomóc w walce szczególnie z rozchorowanym gardłem. Co więcej, wpływa pozytywnie na astmę. Dowiedz się, jak przygotować ten naturalny lek.

Zdjęcie Herbata z oregano - lek na wiele schorzeń! Zobacz jak zrobić #1

Właściwości lecznicze oregano

Właściwości oregano były cenione już w starożytności. Bardzo często stosowano je na bóle mięśni, ukąszenia skorpionów lub na porost włosów. Obecnie oregano jest częściej używane w kuchni, jednakże nadal nadaje się do leczniczego zastosowania.

Przede wszystkim roślina ta posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dzięki dużej ilości tymolu i karwakrolu oregano doskonale daje sobie radę z przeziębieniami. Bardzo dobrze wpływa na kaszel poprzez rozkurczanie mięśni gładkich oskrzeli oraz wydzielanie większej ilości śluzu. Dzięki temu odkrztuszanie flegmy staje się znacznie łatwiejsze i mniej bolesne.

Oregano, jako zioło, oraz olejek z oregano doskonale nadają się do takich zabiegów leczniczych. Najłatwiejszym jednak sposobem jest herbata. Jak zatem przygotować pomocniczy lek?

Zdjęcie Herbata z oregano - lek na wiele schorzeń! Zobacz jak zrobić #2

Składniki:

  • 2-3 szklanki wody
  • 4-6 łyżeczek suszonego zioła
  • łyżeczka miodu

Przygotowanie

Łatwiejszego przygotowania nie było! Wystarczy zalać zioło gorącą wodą, a po około 5 minutach odcedzić oregano. Następnie wystarczy dodać miodu dla smaku i gotowe! Taką herbatę najlepiej stosować 3 razy dziennie, aby efekt był szybko widoczny.

Zdjęcie Herbata z oregano - lek na wiele schorzeń! Zobacz jak zrobić #3

Inne zastosowanie oregano

Zioło to znalazło swoje zastosowanie w wielu problemach zdrowotnych. Przede wszystkim doskonale wpływa na trawienie i poprawia metabolizm. Wspomaga wydzielanie żółci, śliny oraz soku żołądkowego, przez co nasz organizm lepiej trawi pokarm.

Kolejnym zastosowaniem jest zmniejszenie bólu zęba. Olejek z oregano stosowany jest jako maść przeciwbólowa. Zioło pomaga również przy zapobieganiu odleżyn oraz gojeniu ran poprzez obmywanie ciała olejkiem.

Uważa się również, że oregano dobrze działa na uspokojenie. Inne zastosowanie może mieć miejsce przy problemach z oddawaniem moczu, mniejszą potliwością lub wydzielaniem gazów. Oregano wspomaga pracę nerek, jelit oraz gruczołów potowych.