Przyprawa oregano jest nam dobrze znana, jako dodatek do dań. Można jednak wykorzystać ją w inny sposób!
Oryginalna przyprawa
Oregano to przyprawa, która wraz z bazylią oraz ziołami prowansalskimi jest coraz częściej używana w polskiej kuchni. Co prawda nasza kuchnia nie wiele ma wspólnego z Włochami, gdzie jest najczęściej używane, jednak dobrze łączy się z naszymi polskim daniami. Oregano ma specyficzny zapach, jednak dzięki niemu potrawy są bardziej aromatyczne.
Napar z oregano
Oregano można również wykorzystać w inny sposób niż przyprawa do różnych potraw. Okazuje się, że można też zaparzyć z niego herbatę, skoro są to wysuszone liście. Taka herbata jest źródłem przeciwutleniaczy oraz fitoskładników, które chronią i uzdrawiają uszkodzone komórki, które znajdują się w twoim ciele. Taki napar to również bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3, jak również witamin tj. E, A i C. Picie go dostarcza twojemu organizmowi również potas, magnez, cynk i wapń.
Właściwości herbaty
Herbata z oregano ma też wiele innych właściwości, m.in. ma działanie moczopędne, wiatropędne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo ma działanie antyseptyczne, ponieważ hamuje wzrost i rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Napar z oregano ma też właściwości kojące, więc może być stosowany przy bólu zatok, gardła czy innych związanych z infekcją. Ma również działanie rozkurczowe, dlatego może być stosowany przy schorzeniach układu trawiennego np. skurczach jelita wrażliwego, wzdęciach czy nerwicy żołądka.
Przygotowanie naparu
Przygotowanie naparu z oregano jest bardzo proste. Wystarczy do kubka wsypać łyżeczkę tej przyprawy i zalać szklanką gorącej wody. Następnie należy go przykryć, aby zioła się zaparzyły. Po około 15 minutach napar jest gotowy do picia.
Dodatkowe właściwości
Przyprawa oregano poprawia również trawienie oraz przemianę materii więc warto dodawać go do różny dań. Jako że oregano ma mocny aromat, to jest dodawane do niektórych wódek, likierów i win typu wermut. Zioło to ze względu na właściwości zdrowotne jest wykorzystywane w farmacji, zielarstwie i przy produkcji kosmetyków. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, więc jest wykorzystywane w profilaktyce chorób układu krążenia czy nowotworów.