Ekologiczne środki czystości. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać?

Patrycja
Dom
26.11.2019 8:14
Ekologiczne środki czystości. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać?

Trendy w ekologicznych produktach dosięgły także segmentu środków czystości. Coraz częściej zależy na tym, aby standardową chemię zastąpić naturalnymi składnikami. Jednak, jeśli szukamy alternatywy, nie powinniśmy bazować jedynie na deklaracji producenta. Certyfikat potwierdzający dobry skąd to w przypadku środkowo czystości konieczność.

Zdjęcie Ekologiczne środki czystości. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać? #1

Nasza świadomość rośnie i rozwija się, coraz częściej i chętniej sięgamy po naturalne produkty. Tego typu produkty znajdziemy także wśród tych do sprzątania. Są one biodegradowalne, pozbawione toksyn i bezpieczne dla środowiska. Wśród ekologicznych detergentów możemy znaleźć sok z limonki i kwas cytrynynowy o właściwościach wybielających, czyszczących i przeciwbakteryjnych. Sól morska doskonale sprawdza się przy usuwaniu osadów, a dodatkowo hamuje rozwój bakterii. Ocet jabłkowy świetnie usuw tłuszcz, a winny posiada uniwersalne zastosowanie dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu i antybakteryjnemu.

W zakresie środków czystości nie istnieją żadne regulacje prawne, ani specyficzne wytyczne w zakresie ekologicznego oznakowania. Dlatego tak ważne jest, aby produkt posiadał certyfikat, który oznacza spełnienie pewnych norm i kryteriów.

  • Jednym z najbardziej znanych jest Ecolabel, w Polsce znany także, jako europejski kwiatek. Jest dobrowolnym certyfikatem przyznawanym przez Komisję Europejską od 1992 roku produktom przyjaznym dla środowiska. Produkty ze znakiem EU Ecolabel spełniają standardy jakościowe i zdrowotne, a ich cały cykl życia ma jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Zdjęcie Ekologiczne środki czystości. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać? #2

  • Polskim certyfikatem potwierdzającym niewywieranie negatywnego wpływu na środowisko jest Znak ekologiczny Eko. Jest przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji od 1998 roku. Mogą go otrzymać wyroby krajowe, jak i zagraniczne, spełniające rygorystyczne kryteria ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych.

Zdjęcie Ekologiczne środki czystości. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać? #3

  • Trzecim z najbardziej rozpoznawalnym i stosowanym jest symbol programu Charter for Sustainable Cleaning. Program jest dobrowolną ogólnoeuropejską inicjatywą branży detergentowej, został uruchomiony w Unii Europejskiej w 2005 roku, a w Polsce funkcjonuje od 2007 roku pod nazwą „Przyjazna Czystość”. Udział w nim oznacza, że firma wytwarza produkty w sposób bezpieczny, dbając o środowisko naturalne poprzez bardziej wydajne zastosowanie środków chemicznych i zasobów naturalnych. Sięgając po produkt z symbolem programu Przyjazna Czystość, otrzymujemy ze strony producenta gwarancję proekologicznego procesu wytwarzania.

Zdjęcie Ekologiczne środki czystości. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać? #4

Przedstawiciele w sieciach, zanim zdecydują się na podpisanie umowy z marka i wprowadzenie jej produktów na półki, upewniają się, że ma ona odpowiednie certyfikaty. Jest to bardzo pocieszająca informacja. Okazuje się, że inicjatywa zmierzająca do ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń nie jest obojętna nawet największym sieciom drogeryjnym.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną