Pierwszy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn! Jak będzie działał?

Pierwszy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn! Jak będzie działał?

Temat antykoncepcji zawsze bardziej ciekawił damską część populacji i to do niej, był znacznej części skierowany. To zazwyczaj kobiety interesowały się nowymi sposobami antykoncepcji, aby nie zajść w niechcianą ciążę. Świat medycyny w tym temacie również bardziej skupiał się na kobietach i ingerował w ich ciała czy zdrowie niż na mężczyznach.

Zdjęcie Pierwszy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn! Jak będzie działał? #1
Metody na antykoncepcję


Większa część sposobów zapobiegania ciąży jest dedykowana paniom i można tu mówić o metodach naturalnych, hormonalnych, chemicznych czy mechanicznych. Wymienić można tu najbardziej znane i najczęściej stosowane tabletki antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, spirale dopochwowe, plastry antykoncepcyjne czy żele plemnikobójcze. Najczęściej stosowaną przez panów metodą antykoncepcji jest prezerwatywa. Mogą oni podać się również zabiegowi wazektomi, czyli przecięciu nasieniowodów lub całkowitej sterylizacji.


Męski sposób na antykoncepcje

W czasach kiedy wszelkie dziedziny życia się rozwijają, medycyna w tym zakresie również poszła do przodu. Indyjscy naukowcy skupili się na opracowaniu leku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Lek ten mógłby być dostępny na rynku nawet za kilka miesięcy. Indyjski organ Narodowej Kontroli Leków podjął się przetestowania tego lekarstwa, który przeszedł teksty pozytywnie. Przebadano około 300 pacjentów, z czego prawie 98% nie zauważyło skutków ubocznych, co napawa optymizmem na przyszłość. Można go w takim razie nazwać pierwszymśrodkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla mężczyzn.

Zdjęcie Pierwszy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn! Jak będzie działał? #2
Działanie leku

Omawiany środek leczniczy ma zahamować ilość wytwarzanych plemników. Takie działanie powoduje jeden ze składników, a mianowicie styren z bezwodnikiem maleinowym, który został opracowany już w latach 70. XIX wieku. Lek ma płynną formę i będzie podawany jako zastrzyk prosto do nasieniowodów. Jego skuteczność mogłaby trwać nawet 13 lat, a więc byłaby to długotrwała alternatywa wobec wazektomii.


Badania i testy trwają

Od jakiegoś czasu badania nad męskimi sposobami antykoncepcji bardzo się rozwijają. W
Wielkiej Brytanii w 2019 roku wynaleziono odpowiednik damskiego dopochwowego żelu
plemnikobójczego, a mianowicie żel antykoncepcyjny dla panów, który miałby zmniejszać, a w
ostateczności zlikwidować produkcję plemników. Lek ten obecnie jest w fazie rocznego testowania przez
około 80 ochotników w Wielkiej Brytanii .

Obecnie jedyną oficjalną i zatwierdzoną metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn jest zabieg
wazektomi, jednak wraz w upływem lat i rozwojem medycyny może dojdzie do nowego odkrycia w tej
dziedzinie. W przypadku kobiet natomiast, doustne medykamenty zapobiegające zapłodnieniu zostały
zaaprobowane już w 1960 roku.

Agnieszka

Polecane