Podróże samolotem są coraz bardziej popularne. Polacy coraz chętniej korzystają z tego rodzaju transportu. Bilety bywają na tyle dostępne, że nawet po kraju lepiej podróżować samolotem niż transportem naziemnym. Zaoszczędza nam to sporo czasu, a często nawet cena biletu wychodzi korzystniej.
Zdarza się, że nawet nie mamy świadomości, iż z danym schorzeniem lepiej nie latać samolotem. Podejmujemy wtedy nieświadomie duże ryzyko. Podczas lądowania i startu w samolocie występują przeciążenia, które mogą zaszkodzić niektórym osobom. Podczas lotu w powietrzu jest także mniej tlenu.
Z jakimi schorzeniami nie powinno się latać samolotem?
Choroby zakaźne
Jeśli cierpisz na chorobę zakaźną przenoszoną drogą kropelkową, zastanów się nad dobrem współpasażerów. Samolot to zamknięte małe wnętrze, w którym łatwo może dojść do zakażenia.
Układ oddechowy
Podczas lotu samolotem oddychanie jest nieco utrudnione, jest mniej tlenu niż na ziemi. Z tego powodu osoby mające problem z układem oddechowym powinny być ostrożne przy wybieraniu tego rodzaju transportu. Odma opłucnowa, choroby zatok, przewlekłe choroby układu oddechowego, osoby z niedrożnością trąbki Eustachiusza, te schorzenia mogą wywoływać podczas lotu niepożądane objawy.
Układ krążenia
Podczas lotu występuje niższe ciśnienie atmosferyczne i wpływa to na niedotlenienie organizmu. To z kolei powoduje szybsze bicie serca, dlatego też osoby cierpiące na chorobę wieńcową, te, które przybyły niedawno zawał serca lub udar mózgu również nie powinny latać samolotem. Do tego osoby z anemią i zaburzeniami krążenia mózgowego również powinny być ostrożne.
Choroby psychiczne
Choroby na tle nerwowym również mają przeciwwskazania co do podróży samolotem. Różnego rodzaju lęki czy psychoza mogą podczas lotu wywołać niepożądane skutki.
Kobiety w ciąży
Uważa się, że przed 14 tygodniem ciąży latanie samolotem może zagrażać płodowi. Po 27 tygodniu podróż samolotem też jest niewskazana, ze względu na wysokie ciśnienie.
Pozostałe przeciwwskazania
Samolotem nie powinno się latać tuż po nurkowaniu. Należy odczekać od 12 do 48 godzin, w zależności od czasu i głębokości, na jaką się nurkowało.
Osoby miewające ataki padaczki oraz takie, które niedawno przeszły operację chirurgiczną również nie powinny korzystać z tego rodzaju transportu.
Jeśli cierpisz na któreś z wymienionych wyżej chorób, przed lotem najlepiej skonsultuj to z lekarzem, on będzie wiedział czy nie powinieneś lecieć, czy może z niezbędnymi lekami możesz podjąć ryzyko.