Od uścisku dłoni wiele zależy! Poznaj zasadę 3 sekund

Patrycja

Newsy

07.11.2019 12:33

Od uścisku dłoni wiele zależy! Poznaj zasadę 3 sekund

Już wiemy, ile powinien trwać idealny uścisk dłoni. Stawka jest wysoka. Jeśli ten trwa zbyt długo, negatywnie wpływa na późniejsze relacje z drugą osobą. Zbyt długi wywołuje niepokój, ponieważ nie wydaje się być naturalny.

Przy uścisku dłoni powinniśmy się kierować zasadą trzech sekund. Podawanie ręki na przywitanie czy też pożegnanie nie powinno przekraczać tego czasu. Każda sekunda więcej zmienia ten naturalny odruch w przeszkodę i wywołuje stan niepewności.

Zdjęcie Od uścisku dłoni wiele zależy! Poznaj zasadę 3 sekund #1

Badanie

Psychologowie z wydziału nauk społecznych w Dundee, w Szkocji, dostrzegli i zbadali wpływ przeciągania uścisku dłoni. Do testu zaprosili 23 kobiety i 11 mężczyzn nie podając im prawdziwego powodu spotkania. Miało ono dotyczyć rozmów na neutralne, dowolne tematy.

Zebrani z różnych krajów świata zostali podzieleni na trzy grupy, do których przydzielono po dwóch badaczy. Pierwszy badacz w każdej grupie witał się jednakowo, kierując się zasadą trzech sekund. Natomiast drugi badacz, w I grupie podawał rękę na krótką chwilę, w II grupie przytrzymywał ją dłużej, a w III grupie nie podawał jej wcale. W trakcie rozmów osoby z każdej grupy były obserwowane i oceniane pod względem zewnętrznych zmian, na które wpływały ich emocje.

Zdjęcie Od uścisku dłoni wiele zależy! Poznaj zasadę 3 sekund #2

Obserwacje

Osoby, których dłoń była przytrzymywana podczas uścisku przez dłuższy czas niż wskazanie 3 sekundy były mniej skłonne do rozmowy na drugim etapie. Podczas dyskusji mniej się śmiały, odwracały wzrok, składały ramiona do siebie, nerwowo poruszały stopami, bawiły się dłońmi. Wszystkie te zachowania sugerowały, że były zaniepokojone.

Szybki uścisk dłoni owocował trochę lepszym samopoczuciem na drugim etapie rozmowy. Podczas dyskusji osoby te brały w niej udział, częściej się śmiały i żartowały. Oceniali ten gest, jako bardziej naturalny i rzadziej przejawiali oznaki dyskomfortu.

Wszyscy ochotnicy, którzy witali się z badaczem uściskiem dłoni trwającym 3 sekundy i z tym, który nie podawał im dłoni, zachowywali się wobec nich bez zmian po przywitaniu. W tej grupie zachowanie było najbardziej naturalne, a dyskusja toczyła się swobodnie.

Zdjęcie Od uścisku dłoni wiele zależy! Poznaj zasadę 3 sekund #3

Wnioski

Długi uścisk dłoni może wydawać nam się oznaką szczególnego traktowania, gestem bardzo ciepłym. Druga strona jednak nie odbiera go w ten sposób i zazwyczaj czuje się niezręcznie i niepewnie. Takie zachowanie może się nie opłacać i nieść negatywne skutki dla dalszych kontaktów bądź współpracy.

Zdjęcie Od uścisku dłoni wiele zależy! Poznaj zasadę 3 sekund #4

Politycy szczególnie chętnie trzymają czyjąś dłoń nieskończenie długo. Gestem tym pokazują swoją dominację nad drugą osobą, a stawką jest przyszłość milionów ludzi.