Da się dostać do dentysty bez kolejki? Okazuje się, że tak!

Elżbieta

Zdrowie

June 25, 2019, 6:57 p.m.

Da się dostać do dentysty bez kolejki? Okazuje się, że tak!

Często potrzebujemy pilnie wizyty u dentysty, ale nawet nam się nie śni, że dostaniemy się tam od razu. Kolejki bywają naprawdę długie, a do dobrego specjalisty czeka się nawet miesiącami.

Zdjęcie Da się dostać do dentysty bez kolejki? Okazuje się, że tak! #1

Ból zęba, nagły ubytek przed wyjazdem, bądź ważnym wydarzeniem, to tylko przykładowe przyczyny chęci szybkiej wizyty u lekarza. Okazuje się jednak, że można umówić wizytę bez kolejki. Sprawdź jak to zrobić.

W jakich sytuacjach możesz dostać się do dentysty bez kolejki?

Gdy w nagłej sytuacji potrzebujesz wizyty u dentysty, najważniejsze, by miał on podpisany kontrakt z NFZ. Prywatne gabinety nie mają przymusu umówienia Cię od razu, choć etyka lekarska mogłaby na to wskazywać. Umawiając się do specjalisty na kasę chorych, poinformuj rejestracje o silnym i nagłym bólu zęba. Dentysta powinien przyjąć Cię tego samego dnia, mimo braku wolnych terminów. Wymusza to na nim umowa, zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia. Odmówienie przyjęcia takiego pacjenta, wiąże się z nałożeniem kary na gabinet.

Zdjęcie Da się dostać do dentysty bez kolejki? Okazuje się, że tak! #2

Jeśli mimo wszystko zostaniesz odprawiony z kwitkiem, poproś o pisemną odmowę przyjęcia. Gabinety boją się kar, ale dopóki nie wiedzą, że pacjent jest ich świadomy, mogą Cię zwodzić. Gdy usłyszą o potrzebie pisemnej odmowy przyjęcia, wystraszą się.

Kary mogą być naprawdę wysokie, odmowa przyjęcia w tej sytuacji im się zwyczajnie nie opłaca.

Odprowadzając przymusowe składki zdrowotne, dobrze jest znać swoje prawa. Mimo to nie nadużywajcie ich, możecie zablokować wizytę innej osobie, która ma większy problem z zębem. Rozwiązanie powinno być stosowane jedynie w sytuacjach awaryjnych i bez wyjścia.