Dlaczego Polacy kochają zbierać grzyby? Odpowiedź jest inna, niż myślicie!

Dlaczego Polacy kochają zbierać grzyby? Odpowiedź jest inna, niż myślicie!

Podczas każdej jesieni większość Polaków wyciąga z szafy cały swój sprzęt, aby wybrać się na grzybobranie. Wielu uważa, że jest to tylko hobby, ale w rzeczywistości stanowi to część naszej kultury! Na kilka pytań w rozmowie z NaTemat odpowiedziała dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz – Michalska, która pracuje w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśniczego w Poznaniu.

Zdjęcie Grzybobranie – to nie tylko hobby! Naukowcy wiedzą, dlaczego Polacy kochają zbierać grzyby! #1

To coś więcej niż hobby

Okazuje się, że zapiski o zbieraniu grzybów można znaleźć w książkach jeszcze sprzed wielu lat. Oczywiście od tamtej pory styl grzybobrania zmieniał się na wiele sposobów, ale jedna rzecz pozostała od tamtej pory niezmienna – jest to idealna okazja, aby spędzić wspólnie czas z bliskimi.

„Podobnie jak pozostałe narody słowiańskie lubimy grzyby, ale np. Skandynawom są one obojętne” - zdradza doktor.

Obecnie każdy z nas jest mocno ograniczony od przyrody. Jesteśmy otoczeni technologią, a dodatkowo wszystko możemy znaleźć w sklepach, więc po co tak naprawdę wybierać się na grzybobranie?

Możliwość spędzenia czasu z bliskimi to pierwszy powód. Drugim natomiast jest fakt, że grzyby leśne są dla nas zdrowsze niż te kupne.

„Zawierają większość witamin, które są nam potrzebne. Zarówno z grupy B, jak i A, C, D, E. Mają też w sobie dużo soli mineralnych, takich pierwiastków jak miedź, selen, żelazo czy fosfor” - wyjaśnia.

Zdjęcie Grzybobranie – to nie tylko hobby! Naukowcy wiedzą, dlaczego Polacy kochają zbierać grzyby! #2

Jak zbiera się grzyby na wioskach?

Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Mieszkańcy wiosek zbierają grzyby nie tylko dla smaku oraz wspólnie spędzonego czasu, ale również po to, aby zarobić pieniądze. Wiele rodzin z problemami finansowymi właśnie w ten sposób stara się poprawić swoją sytuację. Obecnie nawet i ten rodzaj zarabiania pieniędzy stał się groźny ze względu na kleszcze oraz drogie leczenie w razie zarażenia się boreliozą.

Dodatkowo dobre zbiory zależne są od pogody. Susze sprawiają, że lasy nie są obfite w grzyby. Taka też sytuacja miała miejsce w 2018 roku, gdzie bardzo ciężko było znaleźć miejsca pełne tych przysmaków.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od pogody i konkretnych powodów, dobrze jest wybrać się w miejsca, w których możemy połączyć się z przyrodą.

Emila

true

Polecane