Lifestyle

Tej przekąski już nie wniesiesz do samolotu! Zaskakujący powód tej decyzji

Agnieszka

April 29, 2019, 12:24 p.m.

Tej przekąski już nie wniesiesz do samolotu! Zaskakujący powód tej decyzji

Procedury, nakazy i zakazy obowiązujące nas podczas lotu są podobne w każdej linii lotniczej. Jednak niektóre zasady nieco różnią się w zależności od tego, jaką linią lotniczą podróżujemy. Linie EasyJet, na przykład, wprowadził ostatnio zakaz wnoszenia na pokład przekąski, którą wielu z nas lubi spożywać podczas lotu.

Zdjęcie Tej przekąski już nie wniesiesz do samolotu! Zaskakujący powód tej decyzji #1

EasyJet zakazuje spożywania orzeszków ziemnych

Linie EasyJet zakazały niedawno spożywania na pokładzie samolotu orzeszków ziemnych. Osoby, które wniosą na pokład tą przekąskę zostaną poproszone o natychmiastowe schowanie jej do bagażu. Na pokładzie również nie można już kupić orzeszków.

Skąd taka decyzja?

Mogłoby się wydawać, że jest to kolejny dziwny wymysł dużej firmy lotniczej. Okazuje się jednak, że robią to w trosce o pasażerów. Orzeszki ziemne są na tyle twarde i małe, że bez problemu można się nimi zakrztusić na przykład podczas lądowania, czy turbulencji. Jednak to wcale nie to jest główną przyczyną tej decyzji.

Zdjęcie Tej przekąski już nie wniesiesz do samolotu! Zaskakujący powód tej decyzji #2

Alergia na orzeszki

Alergia na orzeszki ziemne jest opłakana w skutkach. Osoby uczulone po kontakcie choćby z malutką cząstką orzeszka narażone są na zatrzymanie oddechu, a nawet śmierć. Właściciele linii lotniczych postanowili więc jak najbardziej zmniejszyć ryzyko kontaktu osób uczulonych z orzeszkami. Cząstki orzeszków bardzo łatwo bowiem mogą trafić do alergików za pomocą osób trzecich.

Linie proszą jednak o zgłaszanie alergii pokarmowych przed wejściem do samolotu. Nie da się bowiem pozbyć ze środowiska zamkniętego, jakim jest samolot, wszystkich alergenów. Linie EasyJet starają się zmniejszyć zagrożenia związane z uczuleniem na pokarmy. Podczas ewentualnej reakcji alergicznej bardzo trudno jest udzielić pierwszej pomocy w samolocie.