Odstawił cukier na 30 dni – sprawdź, jak to wpłynęło na jego organizm!

Odstawił cukier na 30 dni – sprawdź, jak to wpłynęło na jego organizm!

Już od dawna lekarze alarmują o szkodliwym działaniu cukru na nasze zdrowie. Mimo wszystko nadal spożywamy go w większych dawkach, niż powinniśmy i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Odstawienie cukru nie polega jedynie na nie dodawaniu go do posiłków czy napojów, ale również na rozsądnym dobieraniu produktów. O tym przekonał się właśnie YouTuber, który zauważył swoje uzależnienie do słodkiego.

Cukier uzależnia

Matt D’Avella jest YouTuberem, którego obserwuje ponad milion osób na całym świecie. Na swoim kanale dzieli się przeróżnymi poradami, które mogą być przydatne w życiu. Jakiś czas temu podzielił się filmikiem, na którym pokazuje swoją miesięczną walkę z odstawieniem cukru.

Zdjęcie Odstawił cukier na 30 dni – sprawdź, jak to wpłynęło na jego organizm! #1

Początkowo nie zdawał sobie sprawy, że jego organizm może być uzależniony. Wydawało mu się, że sięganie po batoniki czy ciastka raz na jakiś czas po treningu jest czymś zasłużonym. Z czasem jednak takie podjadanie słodkości miało miejsce codziennie, a więc postanowił coś z tym zrobić.

Na sam początek zdecydował pozbyć się wszystkiego, co zawiera cukier. Zaczął sprawdzać etykietki i okazało się, że nawet produkty, które na pozór wydają się zdrowe, również zawierają dużą ilość cukru. W koszu na śmieci znalazły się takie produkty jak płatki śniadaniowe, lody, napoje energetyczne i wiele innych. To pokazuje, jak dużo cukru spożywamy w ciągu dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Zdjęcie Odstawił cukier na 30 dni – sprawdź, jak to wpłynęło na jego organizm! #2

Po tygodniu organizm Matta zaczął coraz bardziej domagać się cukru, a więc mężczyzna sięgnął po poradę specjalistki, która wyjaśniła mu, skąd bierze się uzależnienie od cukru.

Istnieje powód, dla którego firmy dodają dużą ilość cukru. Smakuje to dobrze i sprawia, że chcesz to kupić ponownie – wyjaśnia.

Cały proces odstawiania cukru zwrócił mężczyźnie uwagę również na inny problem. W jego diecie było zdecydowanie za mało warzyw. W ciągu miesiąca zadbał więc o to, aby jeść więcej warzyw i owoców, a cukier ograniczać jak tylko jest to możliwe. Po trzech tygodniach zauważył, że jego poziom energii się uregulował i nie miał gwałtownych spadków sił.

To wyzwanie nie było dla niego łatwe, tym bardziej że jest ogromnym fanem słodkości i przekąsek. Przyznał jednak, że przez ten miesiąc poczuł się nieco lepiej, a jego energia powróciła.

Zdjęcie Odstawił cukier na 30 dni – sprawdź, jak to wpłynęło na jego organizm! #3

Wpływ cukru na zdrowie

Cukier dodawany do produktów może nam prędzej zaszkodzić niż pomóc. Zbyt duża ilość może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Między innymi:

  • cukrzyca typu 2
  • rozregulowany metabolizm
  • zniszczona wątroba
  • problemy ze stawami
  • otyłość
  • problemy z pamięcią

Skutków zbyt dużej ilości cukru w naszym organizmie jest o wiele więcej. Warto zatem pamiętać, aby ograniczyć go do jak najmniejszej ilości, a optymalna ilość przyjmowanego cukru powinna wynosić 50g, czyli 10 małych łyżeczek. Ta ilość również może się różnić w zależności od naszego wieku oraz zdrowia.

Emila

true

Polecane