8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW

Patrycja

Zdrowie

17.04.2019 9:30

8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW

Nierozsądne stosowanie leków może przyczyniać się do zwiększenia występowania efektów ubocznych. Również te leki, które przepisuje nam lekarz, mają szereg niepożądanych skutków, które każą nam zastanowić się nad tym, czy warto w ogóle zażywać ten lek. Czasami nawet skutki uboczne przerażają nas bardziej niż nasza choroba. Poniżej przedstawiamy Wam tych 8, które najbardziej zaskakują.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #1

1.Włochaty język

Antybiotyk z grupy tetracyklin stosowany w zakażeniach układu moczowo-płciowego, w infekcjach skóry i dróg oddechowych, może pozostawiać trwałe przebarwienia na naszym szkliwie. Doksycyklina ma jednak jeszcze jeden dramatycznie wyglądający niepożądany objaw, a jest nim czarny włochaty język.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #2

2.Bujne włosy

Lekiem stosowanym przy przeroście prostaty jest finasteryd. Ten dostępny na receptę lek przepisywany jest mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego. Jego działanie polega na hamowaniu 5α-dihydrotestosteronu, który jest także przyczyną łysienia androgenowego u panów. Jego skutkiem ubocznym jest zahamowanie wypadania włosów.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #3

3.Zielononiebieski mocz

Amitryptylina wykazuje działanie uspokajające i przeciw lękowe, stosowanie jej zmienia kolor moczu na zielononiebieski. Niektóre antybiotyki (klindamycyna lub erytromycyna) powodują zmianę zabarwienia jego zabarwienia na czerwony. Natomiast przeciwgrzybiczny metronidazol i działająca bakteriostatycznie nitrofurantoina barwią go na ciemnobrunatny.

4.Utrata węchu

Niektóre leki stosowane kardiologii, przy padaczce i w leczeniu Parkinsona mogą uszkadzać nasze narządy. Anosmia to całkowita utrata węchu polekowa lub rzadziej wrodzona. Jako działanie niepożądane po stosowaniu tych leków, może wystąpić również uszkodzenie wzroku.

5.Sposób widzenia

Digoksyna to lek stosowany w niewydolności serca. Przedawkowanie tego leku może sprawić, że nasz wzrok będzie intensywniej niż do tej pory odbierał kolor żółty. Z kolei sildenafil stosowany przy zaburzeniach erekcji, może zmieniać barwę widzenia na niebieską.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #4

6.Wrażliwość na słońce

Dziurawiec tradycyjnie stosowany jest w stanach skurczowych układu pokarmowego. Jest jednym z wielu preparatów, które zwiększają wrażliwość naszej skóry na promieniowanie słoneczne. Korzystając z preparatów z tą substancją roślinną, należy unikać ekspozycji na słońce lub stosować kremy z wysokimi filtrami.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #5

7.Przebarwienia

Tetracykliny to antybiotyki stosowane najczęściej w leczeniu trądziku. Jednak ich zażywanie może powodować równie nieestetyczne, co trądzik skutki uboczne. Tetracykliny mogą powodować długotrwałe brunatnoszare przebarwienia na zębach oraz przyczyniać się do powstania próchnicy. Ich działaniem niepożądanym jest także upośledzenie wzrostu kości lub ich patologiczne złamania.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #6

8.Amnezja

Benzodiazepiny wykazują działanie przeciwlękowe, uspakajające, nasenne, a także przeciwdrgawkowe. Do ich grupy należy flunitrazepam, który po zmieszaniu z alkoholem powoduje kilkugodzinną amnezję. Efekty daje już po 10 minutach i utrzymuje się nawet 36 godzin. Poza zanikiem pamięci osłabia aktywność psychomotoryczną, rozluźnia mięśnie. Ponieważ był wykorzystywany, jako tzw. pigułka gwałtu w USA zakazano jego sprzedaży, natomiast w Europie zaczęto produkcję postaci trudno rozpuszczalnej i barwiącej. Rozwiązanie to ma utrudnić jego wykorzystywanie niezgodnie z przeznaczeniem.

Zdjęcie 8 zaskakujących SKUTKÓW UBOCZNYCH znanych LEKÓW #7