Orzechy to pyszna i zdrowa przekąska. Zawierają dużo cennego białka i składników mineralnych, a wybór jest bardzo duży, możemy znaleźć dodatek do deseru jak i dania głównego. Jednak przed spożyciem orzechów solo, czy też wykorzystaniu ich w kuchni warto je wcześniej namoczyć. Z tego zabiegu płyną same korzyści. Ich opis znajdziecie poniżej.
Neutralizacja inhibitorów enzymatycznych
W orzechach i nasionach występują enzymy chroniące je przed wczesnym kiełkowaniem. Spożywane przez nas sprawiają, że blokowane są nasze enzymy trawienne, co wiąże się z zmniejszeniem wchłanialności substancji odżywczych z orzecha. Ponadto enzymy te ograniczają przyswajanie cennych substancji z dania, w skład którego orzechy wchodziły. Wcześniejsze namoczenie orzechów, czy nasion potrafi zneutralizować działanie enzymów, przez co mamy możliwość przyswojenia do 100% odżywczych substancji.
Neutralizacja kwasy fitynowego
Orzechy zawierają kwas fitynowy potrzebny im do przechowywania i wiązania fosforu. Jest to substancja określana jako anty-odżywcza. Jest niestrawna, wykazuje silne działanie chelatujące i ogranicza lub zupełnie uniemożliwia wchłanianie składników mineralnych dostarczanych z pożywieniem. Pamiętajmy, że żelazo jest pierwiastkiem bardzo trudnym do uzupełnienia z dietą, ponieważ słabo się wchłania, a przyjmowanie żelaza z kwasem fitynowym zmniejsza jego przyswajalność jeszcze o połowę.
Zwiększenie przyswajalności jodu
W nienamoczonych orzechach i nasionach znajdują się substancje nazywane goitrogenami, które hamują wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, a także negatywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy, ponieważ blokują przyswajanie jodu.
Poprawa strawności
Namoczone orzechy stają się dużo łatwiejsze do strawienia i nie obciążają układu trawiennego oraz trzustki.
Łatwiej usunąć skórkę
Po namoczeniu skóra odchodzi znacznie łatwiej. Usunięcie korzystnie wpłynie na trawienie i ułatwi dostęp do składników odżywczych np. w przypadku migdałów. Sprawi również, że będą mniej gorzkie.
Czas namaczania
Orzechy i nasiona najlepiej jest pozostawić w wodzie przez całą noc, następnie przepłukać świeżą wodą. Zależnie od rodzaju orzechów czas namaczania będzie różny, jednak najkrótszy wynosi 2 godziny, jednak niektóre orzechy należy moczyć nawet 10 godzin. Poniżej znajdziecie pomocną rozpiskę.
- Orzechy laskowe, włoskie, migdały - 10 godzin
- Nasiona dyni, sezam – 8 godzin
- Pekan, len – 6 godzin
- Ziarna słonecznika, nerkowiec i pistacje – 4 godziny
- Orzechy makadamia, brazylijskie i orzeszki piniowe – 2 godziny
Warto dodać, że namoczone orzechy smakują o niebo lepiej, niemal jak świeże. Proces ten oczyszcza je z zanieczyszczeń ,soli w przypadku np. pistacji i ułatwia ich późniejszą obróbkę tj. blendowanie. Jednak pamiętajmy, że bezpośrednio po odsączeniu orzechów, nasion czy ziaren należy je spożyć. Nie nadają się do przechowywania po przebytym procesie.