Smażenie jest jedną z podstawowych form obróbki termicznej. Jednak wiele osób popełnia podstawowe błędy, przez które smażenie (samo w sobie niezbyt zdrowe) przyczynia się do pogorszenia jakości mięsa i ryb. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Smażenie na zimnym tłuszczu
Czasem z powodu pośpiechu, a czasem ze zwykłej nieuwagi lub niewiedzy kładziemy kawałek ryby lub mięsa na zimny tłuszcz. To powoduje, że mięso nasiąka tłuszczem, a ryba zaczyna się rozpadać. W rezultacie mamy niedobre i całkowicie nieudane danie z ogromną ilością kalorii.
Niewłaściwy rodzaj tłuszczu
Rybę i mięso zawsze powinniśmy smażyć na odpowiednim tłuszczu. Czyli na takim, który ma wysoką temperaturę dymienia. Dzięki temu podczas smażenia nie uwalniają się do pożywienia szkodliwe substancje. Z jakiego tłuszczu więc korzystać? Możesz z powodzeniem używać oleju rzepakowego, kokosowego, smalcu, czy masła klarowanego. Zrezygnuj natomiast ze smażenia na oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleju lnianego i oleju słonecznikowego.
Uszkodzona patelnia
Uszkodzona patelnia teflonowa jest nie tylko groźna dla zdrowia, ale też psuje nasze dania. Smażenie na niej jest dużo trudniejsze, ponieważ potrawa przywiera do uszkodzonej powierzchni i się przypala. Kiedy teflon ma uszkodzoną powłokę, jego drobinki mogą dostać się do pożywienia, a potem do naszego organizmu. Warto pamiętać, że związek ten jest rakotwórczy.
Za duży ogień
Smażenie na zbyt dużym ogniu sprawia, że potrawa przypala się na zewnątrz, ale w środku jest jeszcze surowa lub zimna. Poza tym, kiedy kładziemy mięso lub rybę na zbyt rozgrzany olej zaczyna on pryskać na wszystkie strony i możemy się łatwo poparzyć.
Czas smażenia ryby:
- o grubości do 1,5 cm - około 3 - 4 minuty (z jednej strony)
- o grubości większej niż 1,5 cm - około 5 - 6 minut (z jednej strony)
Zbyt dużo oleju
Smażenie na oleju i tak sprawia, że potrawa jest dużo bardziej kaloryczna. Jeśli dodatkowo dodamy zbyt dużo oleju, danie stanie się wręcz niezdrowe. Warto więc nie przesadzać z ilością tłuszczu, szczególnie, jeśli smażymy naleśniki, rybę, czy owoce morza.
Smażenie bez tłuszczu
Całkowite zrezygnowanie ze smażenia na tłuszczu jest bardzo niezdrowe. Potrawy bowiem przypalają się wtedy bardzo szybko, a przypalone fragmenty są pełne szkodliwych dla zdrowia związków. Warto więc zawsze do smażenia użyć choć odrobiny tłuszczu.