Sylwester 2018 - zakazy i mandaty za puszczanie fajerwerków

Sylwester 2018 - zakazy i mandaty za puszczanie fajerwerków

Każdego roku przed Sylwestrem pojawia się w sklepach coraz więcej różnorodnych petard, rac, pochodni i rakiet. Fajerwerki można kupić już naprawdę w każdej postaci. Najchętniej korzysta z nich młodzież i tu właśnie może pojawić się problem.

Zdjęcie Sylwester 2018 - zakazy i mandaty za puszczanie fajerwerków #1

Sprzedaż od 18 roku życia

W całym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia. Za złamanie tego zakazu grożą grzywny, tak samo jak ma to miejsce w przypadku alkoholu lub papierosów. Grozić może również ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat.

Obostrzenia nie dotyczą jednak tylko sprzedawania. Kiedy nie wolno używać fajerwerków?

Fajerwerki można odpalać jedynie 2 dni w roku ( 31 grudnia oraz 1 stycznia). Niedozwolone stosowanie fajerwerków, czyli puszczanie ich w inne dni w roku może skończysz się mandatem w wysokości 500 zł.

Mandat grozi również rodzicom, którzy nie przypilnowali dziecka i pozwolili mu bawić się materiałami pirotechnicznymi bez nadzoru.

Zdjęcie Sylwester 2018 - zakazy i mandaty za puszczanie fajerwerków #2

Warto pamiętać, że niedozwolone jest również puszczanie petard i fajerwerków w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach i na tarasach. Grozi to zdrowiu przebywających tam osób. Co roku notuje się liczne przypadki uszkodzeń ciała spowodowanych fajerwerkami. Do najczęstszych obrażeń należą rany i poparzenia:

  • Oczu
  • Twarzy
  • Dłoni
  • Uszu
  • Często dochodzi również do zniszczenia mienia i pożarów spowodowanych nieodpowiednim popaleniem fajerwerków.

Warto więc stosować się do zasad bezpieczeństwa. Warto również przemyśleć ogólne zjawisko puszczania petard, szczególnie w miejscach, gdzie mieszkają ludzie. Wiele miast rezygnuje bowiem z pokazów pirotechnicznych na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia zwierząt, które na taki huk reagują atakiem paniki. O tej inicjatywie przeczytasz w tym artykule:Sylwester bez fajerwerków – dołącza coraz więcej miast!

Agnieszka

Polecane