Wielkimi krokami zbliża się Sylwester i Nowy Rok, który kojarzy nam się między innymi z puszczaniem fajerwerków. Choć większość osób czeka na ich wystrzelenie do północy 31 grudnia, to część robi to nawet kilka dni wcześniej. Czy jest to zgodne z prawem? O czym pamiętać, aby nie dostać mandatu?
Kiedy można puszczać fajerwerki?
Odpalanie fajerwerków w Sylwestra i Nowy Rok jest dopuszczalne i w większości przypadków nie grozi za to żaden mandat. Przyjęło się, że 31 grudnia i 1 stycznia jest to dozwolone także w miejscach publicznych, chyba, że dana gmina zabroniła tego w swoim regulaminie.
Inaczej jest jednak w przypadku puszczania petard i fajerwerków w innym terminie, niż wspomniany już Sylwester i Nowy Rok. Warto o tym pamiętać, bo część osób decyduje się a huczne świętowanie Nowego Roku już na kilka dni przed 31 grudnia.
Kiedy mandat za puszczanie fajerwerków?
Odpalanie fajerwerków w terminie innym niż 31 grudnia i 1 stycznia dozwolone jest wyłącznie na terenie prywatnym za zgodą jego właściciela. Co więcej, możliwe jest to tylko do godziny 22:00. W innym przypadku może zostać to uznane za zakłócanie porządku publicznego.
Przepisy dotyczące korzystania z fajerwerków są określone w art. 51. Kodeksu wykroczeń o zakłócaniu spokoju lub porządku publicznego:
"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”
Ile wynosi mandat za puszczanie fajerwerków?
Niezgodne z prawem puszczanie fajerwerków może wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu.
Złamanie przepisy w art. 51 Kodeksu wykroczeń grozi grzywna do 5 tys. Zł lub areszt od 5 do 30 dni, a nawet ograniczenie wolności na miesiąc.
Warto więc pamiętać, że odpalanie fajerwerków w miejscach publicznych dozwolone jest wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia, a w inne dni możliwe jest tylko na terenie prywatnym za zgodą właściciela i tylko do godziny 22:00.