Sylwester bez fajerwerków – dołącza coraz więcej miast!


                    Sylwester bez fajerwerków – dołącza coraz więcej miast!
12Gru

Nowy Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski kilka dni temu poinformował na swoim profilu społecznościowym, że w tym roku „Warszawa nie strzela”. Do wpisu dodał również zdjęcie ze swoim psem i dopisał- „Bąbel wygląda na zadowolonego”. Ta decyzja wzbudziła sporo kontrowersji.

Zdjęcie Sylwester bez fajerwerków – dołącza coraz więcej miast! #1
Źródło:https://www.instagram.com/p/BrBRy2ql7Rh/

Wiele osób jest niezadowolonych z tej decyzji, jednak imprezy na Warszawskim rynku nie pozostaną same. W zamiast za brak pokazów pirotechnicznych odbędą się piękne pokazy laserowe. Oficjalne programy tegorocznych imprez sylwestrowych zostaną jednak podane w przyszłym tygodniu.

Nie tylko Warszawa

Brak pokazów pirotechnicznych nie dotyczy tylko Warszawy. Od 6 lat nie odbywają się one na przykład w Krakowie. Nawet kiedy imprezę sylwestrową organizował TVN, musieli spełnić warunek o braku fajerwerków postawiony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Do miast, które zrezygnują w tym roku ze strzelania fajerwerkami należy również Jelenia Góra, Bydgoszcz, Chorzów, Katowice. Sylwestrowa Moc Przebojów 2018 odbędzie się na Stadionie Śląskim. Ten jednak znajduje się w Parku Śląskim, gdzie żyje wiele gatunków zwierząt. Stadion znajduje się również blisko zoo.

Pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego byli przygotowani na wystrzały. Niektóre zwierzęta postanowili zamknąć w klatkach, a innym podać środki uspokajające.

"Dla wielu zwierząt taki wystrzał to duża dawka stresu. Serca niektórych zwierzaków mogą go nawet nie wytrzymać. Pokaz fajerwerków jest niebezpieczny dla zwierząt. Sam świst wystrzału może uszkodzić membranę uszną zwierzęcia" - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Zdjęcie Sylwester bez fajerwerków – dołącza coraz więcej miast! #2

WOŚP również zapowiedział, że zrezygnuje z pokazów pirotechnicznych.

Był to stały element corocznego finału WOŚP, jednak wygrał rozsądek i pogłębiająca się świadomość na temat tego, jakie cierpienie sprawia zwierzakom tak ogromny wystrzał.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja