Probiotyki mogą być bardziej szkodliwe, niż ci się wydaje

Agnieszka

Zdrowie

Oct. 5, 2018, 10:01 a.m.

Probiotyki mogą być bardziej szkodliwe, niż ci się wydaje

Probiotyki to przyjazne bakterie, które mają bardzo dobry wpływ na organizm. Wszystko dzięki temu, że regulują florę bakteryjną jelit, a jelita to drugi mózg. Odpowiednio stosowane probiotyki wzmacniają odporność, poprawiają trawienie i chronią nas np. podczas stosowania antybiotyków. Jednak ich zalety sprawiły, że ludzie zaczęli stosować je na potęgę, co ma bardzo negatywne skutki.

Zdjęcie Probiotyki mogą być bardziej szkodliwe, niż ci się wydaje #1

Istnieje wiele różnych szczepów bakterii. W różnych sytuacjach powinniśmy stosować różne ich rodzaje. Warto więc w pierwszej kolejności zapytać swojego lekarza o to, jakie probiotyki powinniśmy zażywać, zanim kupimy pierwszy lepszy suplement.

Skutki uboczne zażywania probiotyków

Na probiotyki powinni uważać przede wszystkim osoby, które mają alergie pokarmowe.

Osoby z nietolerancjami pokarmowymi lub alergiami powinny dokładnie czytać ulotki probiotyków. Wiele suplementów probiotycznych zawiera bowiem alergeny, takie jak nabiał, jaja, czy soję. W przypadku pojawienia się reakcji alergicznych należy od razu odstawić probiotyk.

Ból głowy i ośrodkowy układ nerwowy

Zdjęcie Probiotyki mogą być bardziej szkodliwe, niż ci się wydaje #2

Niektóre produkty spożywcze zawierające probiotyki (kapusta kiszona, jogurt) zawierają aminy biogenne powstające na skutek fermentacji żywności zawierającej białko. Aminy mogą pobudzać ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszać albo zwiększać przepływ krwi oraz wywoływać ból głowy.

Wytwarzanie histaminy

Niektóre szczepy bakterii powodują również wytwarzanie histaminy. Ta z kolei powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. W rezultacie może odczuwać objawy alergii, takie jak kaszel, łzawienie oczy i problemy z oddychaniem.

Innymi, częstymi skutkami ubocznymi są również wzdęcia i gazy. Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy stosujemy probiotyki z drożdżami.

Wybierając probiotyk powinniśmy więc dokładnie czytać ulotki, a najlepiej skonsultować się z lekarzem. Probiotyki, pomimo kilku skutków ubocznych, pozostają jednymi z najlepiej wpływających na nasz organizm suplementów. Należy jednak brać je z głową i nie przesadzać. Jeśli nie stosujesz antybiotyków, a twój lekarz nie polecił ci stosowania suplementów probiotycznych – lepiej od czasu do czas zjedz jogurt naturalny i kapustę kiszoną, zamiast codziennie łykać tabletkę z probiotykami.