Jak PRAWIDŁOWO robić zapasy mąki, ryżu, cukru lub podobnych produktów? Musisz to wiedzieć

Agnieszka

Dom

11.03.2020 8:40

Jak PRAWIDŁOWO robić zapasy mąki, ryżu, cukru lub podobnych produktów? Musisz to wiedzieć

Jeżeli ze względu na panująca obecnie sytuację w naszym kraju, także Ty zaczynasz robić zapasy żywności, to ta informacja będzie dla Ciebie z pewnością bardzo przydatna. Co warto wiedzieć o przygotowywaniu zapasów żywności?

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO robić zapasy mąki, ryżu, cukru lub podobnych produktów? Musisz to wiedzieć #1

Zawsze gdy z rożnych względów zaczynamy robić zapasy produktów żywnościowych, to kupujemy przede wszystkim mąkę, ryż, makarony, kasze oraz cukier. Ma to związek z tym, że produkty te można bez przeszkód przechowywać przez dłuższy czas. Dodatkowo mogą także służyć do przygotowywania wielu różnorodnych posiłków. Co jeszcze warto kupić?

Przede wszystkim produkty trwałe, które nie wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych. Głównie miód, czekoladę, rosół w proszku, słone paluszki oraz sucharki. Dodatkowo zaleca się również zakup owoców w puszkach lub słoikach, a także orzechów oraz mleka i produktów mlecznych, szczególnie o przedłużonej trwałości. Jednak w przypadku gromadzenia produktów tego rodzaju, należy też pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym produkty te będą się nadawały do spożycia w razie niespodziewanej sytuacji.

W większości, produkty suche pakowane są fabrycznie w papierowe opakowania, które nie pozwalają na zabezpieczenie ich przed wilgocią czy szkodnikami, np. przed molami spożywczymi, które z łatwością mogą się do nich przedostać. Pamiętaj, że zawsze w przypadku, gdy mole spożywcze zalęgną się w jakich produktach żywnościowych, to bezzwłocznie musisz wszystko wyrzucić. Dlatego, aby zabezpieczyć się przed taką możliwością warto zabezpieczyć kupione produkty. Szczególnie jeżeli masz w planach przechowywanie ich przez dłuższy czas. Jest na to bardzo prosty, a jednocześnie tani sposób. Co trzeba zrobić?

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO robić zapasy mąki, ryżu, cukru lub podobnych produktów? Musisz to wiedzieć #2

To bardzo proste. Wszystkie produkty kupowane w papierowych opakowaniach, takie jak mąka, kasze czy ryż można włożyć do foliowej torebki śniadaniowej, a następnie zawinąć na górze i zakleić taśmą klejącą. Tak zapakowany produkt będzie doskonale zabezpieczony przed wilgocią oraz przed szkodnikami.

Innym sposobem na zabezpieczenie żywności jest przesypywanie produktów zaraz po zakupie do pojemników szklanych, metalowych lub do takich wykonanych z grubszego plastiku. Przydatne mogą być także olejki eteryczne. Mole spożywcze bardzo nie lubią lawendy, eukaliptusa oraz mięty. Jednak najskuteczniejszy będzie olejek paczulowy. Aby zabezpieczyć żywność w szafkach przed tymi szkodnikami, można wstawić do nich małe pojemniczki z sodą, skropione olejkiem z paczuli. Olejek ten należy uzupełniać raz w tygodniu.

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO robić zapasy mąki, ryżu, cukru lub podobnych produktów? Musisz to wiedzieć #3

Warto pamiętać, że w przypadku moli zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż pozbywać się szkodników, które już raz się zagnieździły w mieszkaniu. Z tego powodu wskazane jest przede wszystkim częste wietrzenie pomieszczeń, regularne czyszczenie kuchni z resztek pożywienia, a także szczelne zamykanie kupowanych produktów żywnościowych.

Robiąc zapasy warto pamiętać także o innych produktach, nieżywnościowych. Poza jedzeniem warto zaopatrzyć się również w podstawowe leki, zapalniczki, świece oraz w środki czystości.