Przez swój nawyk obgryzania paznokci wylądował w szpitalu i prawie umarł!

Przez swój nawyk obgryzania paznokci wylądował w szpitalu i prawie umarł!
28Maj

Obgryzanie paznokci to nawyk wielu osób. Bardzo często ma on podłoże emocjonalne, lub związany jest z nadmiernym stresem i brakiem relaksu. Choć wydaje się, że obgryzanie paznokci nie jest niczym szczególnie niebezpiecznym, okazuje się, że może to doprowadzić do naprawdę poważnej choroby.

Zdjęcie Przez swój nawyk obgryzania paznokci wylądował w szpitalu i prawie umarł! #1

Przekonał się o tym 20-letni Luke Hanoman z Anglii, który przez obgryzanie paznokci trafił do szpitala w stanie krytycznym. Luke obgryzał paznokcie cały czas. Nie przejmował się bólem i krwawieniem. Często obgryzał również skórki wokół paznokci.

Kiedy zaczął źle się czuć, w ogóle nie powiązał swoich objawów z okropnym nawykiem. Zaczął gorączkować i był bardzo osłabiony. Stwierdził, że to pewnie grypa. Objawy jednak utrzymywały się przez długie tygodnie. Jego stan pogorszył się na tyle, że nie był w stanie wstać z łóżka. Wtedy zareagowała jego mama – natychmiast zabrała go do szpitala.

Zdjęcie Przez swój nawyk obgryzania paznokci wylądował w szpitalu i prawie umarł! #2

Dreszcze, bardzo wysoka gorączka i potliwość miały powiązanie z obgryzaniem paznokci. W szpitalu okazało się, że Luke ma sepsę. Ciągłe, niegojące się rany wokół paznokci doprowadziły do infekcji, na którą umiera 6 na 10 chorych na sepsę pacjentów.

Obgryzając paznokcie do krwi doprowadzamy do sytuacji, kiedy bardzo groźne bakterie mają łatwy dostęp do naszego krwiobiegu. Tym bardziej, że dłonie są pierwszą rzeczą, z jaką zanieczyszczenia mają kontakt. Okazuje się, że wiele infekcji i chorób spowodowanych jest właśnie obgryzaniem paznokci, choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jak poradzić sobie z tym nawykiem?

Najważniejsze jest to, aby uświadomić sobie swój problem. Poproś kogoś, z kim spędzasz dużo czasu o to, aby za każdym razem, kiedy widzi ciebie obgryzającego paznokcie zwrócił ci uwagę. Bardzo często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie obgryzamy kolejny paznokieć do krwi, robimy to po prostu automatycznie.

Warto również zaopatrzyć się w preparaty, które sprawiają, że nasze paznokcie mają niedobry, gorzki smak. Dzięki temu od razu wyciągamy paznokcie z budzi. Dobrym sposobem w przypadku kobiet będzie również wizyta u kosmetyczki i wykonanie ładnego manicure, które powstrzyma nas od obgryzania na jakiś czas.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ