Czy wiesz, dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Powód może cię zszokować!

Agnieszka
Newsy
15.05.2018 11:34
Czy wiesz, dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Powód może cię zszokować!

Podróż samolotem dla wielu osób jest przeżyciem. Dla jednych okropnym, dla innych fascynującym. Zazwyczaj jednak skupiamy się na tym, co widzimy za oknem, a nie wnętrzu pokładu. Być może dlatego tak niewiele osób zadaje sobie to pytanie: „dlaczego okna w samolocie są zaokrąglone?”.

Zdjęcie Czy wiesz, dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Powód może cię zszokować! #1

Na pierwszy rzut oka pytanie to nie jest zbytnio interesujące. Jednak odpowiedź na nie może być dla niektórych szokująca, a nawet przerażająca.

Okna w samochodach i mieszkaniach mają kwadratowy kształt. Również niektóre samoloty kiedyś posiadały tylko taki kształt okien. To uległo jednak całkowitej zmianie po 1950 roku, kiedy samoloty Havilland Comet 1posiadające kwadratowe okna ulegały katastrofom, potrafiły rozpaść się na kawałki podczas lotu. Wszystkiemu winny był kształt okien.

#Kwadratowe okna

Przez długi czas jednak nikt nie zdawał sobie z tego sprawy. Specjaliści w końcu rozwiązali zagadkę. Podczas lotu na pokładzie samolotu wielokrotnie zmienia się ciśnienie. Naukowcy przeprowadzili eksperyment ze zmianami ciśnienia, którego wyniki były szokujące. Okazało się, że podczas zmian ciśnienia rogi okien osłabiały konstrukcję całego kadłuba na tyle, że poszycie rozrywało się na kawałki. Od tego czasu okna samolotów latających na dużych wysokościach mają zaokrąglone kanty.

Zdjęcie Czy wiesz, dlaczego okna w samolocie są okrągłe? Powód może cię zszokować! #2

#Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego większość samolotów ma niebieskie siedzenia?

Dla wielu osób lot jest czymś bardzo stresującym. Nic w tym dziwnego – człowiek nie potrafi latać, dlatego przebywanie w powietrzu jest dla niego nienaturalne i stresujące. Tutaj z pomocą ma przyjść właśnie kolor niebieski, który kojarzony jest ze spokojem, odpoczynkiem, bezpieczeństwem i profesjonalizmem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną