Pijesz wodę z plastikowych butelek? Musisz to wiedzieć!

Pijesz wodę z plastikowych butelek? Musisz to wiedzieć!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wiesz, a nawet nie zwracasz specjalnie uwagi na oznaczenia znajdujące się na plastikowych butelkach.

Nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest to z jakiej butelki pijemy wodę. Niestety, nie tylko rodzaj wody, ale także to w czym jest sprzedawana ma wpływ na jej wartości.

Taka informacja widnieje zazwyczaj na spodzie, czasem na ściance butelki. To niewielkie wytłoczone znaki, z których możemy dowiedzieć się z jakiego tworzywa wykonane jest opakowanie. Podane oznaczenia nie wstępują wyłącznie na butelkach, ale na wszystkich plastikowych opakowaniach przeznaczonych do przechowywania żywności.

Zdjęcie Pijesz wodę z butelek plastikowych? Musisz to wiedzieć! #1
żródło: 
 

Poniżej szczegółowe informacje dotyczące oznaczeń:

1. PET/PETE

Jest to najczęściej stosowane tworzywo sztuczne, używane do wyrobu opakowań. Taki rodzaj przeznaczony jest do JEDNORAZOWEGO użytku. Oznacza to, że kilkukrotne użycie może przyczynić się do rozwoju bakterii. Oprócz tego mogą uwalniać metale ciężkie oraz substancje chemiczne, powodujące zaburzenie równowagi hormonalnej naszego organizmu. Nie wykorzstuj ich ponownie do przechowania produktów spożywczch.

2. PVC/ 3V

To miękki i przezroczysty plastik stosowany w branży spożywczej, ale także do produkcji rzeczy przeznaczonych dla dzieci, m. in. gryzaków czy smoczków. Niestety, uwalnia toksyczne substancje chemiczne, które podobnie do PET/PETE mogą mieć wpływ na gospodarkę hormonalną.

3. HDP/ HDPE

Opakowania oznaczone tymi znakami są znacznie twardsze. Plastik HDP/HDPE wykorzystuje się najczęścjciej do produkcji butelek przeznaczonych do przechowywania olejów, mleka czy płynów do prania. Ten rodzaj zawiera minimalną ilość środków chemicznych. Jest najbezpieczniejszym z wymienionych tworzyw- specjaliści sugerują, aby kupować wodę w tego typu butelkach.

4. PS

Inaczej polistyren. Wykazuje się lekkością i niską ceną. Używany najczęściej do produkcji jednorazowych kubków do picia i talerzyków, ale także do produkcji opakowań termicznych. PO PODGRZANIU WYDZIELA SUBSTANCJE RAKOTWÓRCZE, dlatego pamiętaj, aby nie poddawać tego typu opakowań działaniu wysokiej temperatury.

5. PP

Jest to tworzywo polipropylenowe, charakteryzuje je częściowa przezroczystość lub biały kolor. Najczęściej wykorzystywane jest do produkcji opakowań przeznaczonych do przechowywania jogurtów i podobnych artykułów spożywczych. Jest twarde, ale lekkie, jego zaletą jest odporność termiczna, dzięki czemu nabiał dłużej utrzymuje swoją temperaturę. Nie pali się. Uważny jako stosunkowo bezpieczny.

6. LDPE/PC

Te rodzaje tworzywa KATEGORYCZNIE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY DO PRODUKCJI OPAKOWAŃ PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH, także wody. 

Zobacz do czego jeszcze wykorzstwane są poszczególne rodzaje plastiku:

Zdjęcie Pijesz wodę z butelek plastikowych? Musisz to wiedzieć! #2
źródło: 
 
Diana

Polecane