Kupujesz ocet w plastikowej butelce? Musisz to wiedzieć!

Kupujesz ocet w plastikowej butelce? Musisz to wiedzieć!

Wiele produktów jest teraz pakowanych w plastikowe pojemniki. Jak to na nie wypływa? Co warto wiedzieć, kupując ocet w plastikowej butelce. Odpowiadamy!

Zdjęcie Kupujesz ocet w plastikowej butelce? Musisz to wiedzieć! #1

Plastikowe pojemniki

W sklepach coraz więcej produktów jest zapakowana w plastikowe pojemniki czy butelki. Takie opakowanie jest tańsze, lżejsze oraz łatwiejsze do transportu niż np. szklane butelki. Plastik ma jednak to do siebie, że z różnymi produktami może wchodzić w interakcje, które powodują zepsucie produktu. To powoduje, że do produktu znajdującego się w środku uwalniane są szkodliwe związki chemiczne, które poprzez spożywanie dostarczamy do organizmu. Każdy organizm może inaczej zareagować na te związki chemiczne, co może powodować różne skutki uboczne. 

Pakowane produkty 

Wiele produktów, które kupujemy w sklepie, są zapakowane w plastikowe butelki, jak np. soki, napoje, olej czy ocet. Trzymając ocet w plastikowej butelce, sprawiamy, że traci on swoje właściwości oraz jeśli trzymamy go w nasłonecznionym miejscu, to mogą się do niego dostawać szkodliwe związki chemiczne. Ocet zazwyczaj dodajemy do jedzenia, więc w taki sposób dostaną się one też do naszego organizmu. 

Niebezpieczne związki 

Plastik ma w sobie takie tworzywa sztuczne jak bisfenol A czy flatany. Znajdują się one w towarach, takich jak naczynia stołowe wielokrotnego użytku, butelki na napoje, sprzęt sportowy czy płyty CD i DVD. Mają one zły wpływ na nasz organizm i mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu rozrodczego, a więc negatywnie działają na rozrodczość oraz mają szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Jest to bardzo ważne jeśli mamy problemy np. z zajściem w ciążę. 

Zdjęcie Kupujesz ocet w plastikowej butelce? Musisz to wiedzieć! #2

Dbanie o środowisko 

Warto więc zmniejszyć ilość plastiku, jaki produkujemy. Bardzo łatwo możemy zmienić nasze nawyki, aby „odciążyć” środowisko od tego niebezpiecznego produktu. Zamiast kupować kolejne foliowe torby w sklepie, lepiej mieć swoją torbę na zakupy. Możemy kupować produkty w pojemnikach, które pochodzą z recyklingu lub które można zutylizować. Zamiast kupować produkty w plastikowych butelkach, możemy postawić na tetrapaki lub szkło. Warto kupować również produkty, które nie wymagają pakowania, jak np. warzywa i owoce na straganach i targach. 

Katarzyna

true

Polecane