Plastikowych pojemników używa praktycznie każdy z nas. Czy są one jednak zdrowe i odpowiednie do przechowywania żywności? Nie zawsze.
Plastik
Dziś bardzo dużo przedmiotów jest zrobionych z plastiku. Można go znaleźć w praktycznie każdym produkcie, jeśli nie jest w niego zapakowany, to bardzo możliwe, że jest z niego wyprodukowany.
Codziennie mamy z nim styczność jednak nie zwracamy już na to uwagi. Plastik jest bardzo plastyczny i można z niego uformować przeróżne formy. Plastikowe pojemniki, torebki czy opakowania na dobre wkradły się do naszego życia. I choć w walce o dobro środowiska staramy się go ograniczać, to nie da się tego zrobić z dnia na dzień.
Plastikowe pojemniki
W kuchni plastikowych pojemników używamy zazwyczaj do przechowywania żywności. Głównie trzymamy w nich produkty sypie, przyprawy czy owoce i warzywa. Bardzo często w plastikowe pudełka pakujemy nasze posiłki, które zbieramy do szkoły lub pracy, lub te, które zostały po niedojedzonym posiłku.
Pakowanie produktów czy dań w plastikowe pojemniki jest wygodne, ponieważ wystarczy zamknąć go przykrywką, dzięki czemu się nie wyleje, oraz nie pochłania innych zapachów z lodówki.
Okazuje się, że plastikowe opakowania mogą negatywnie wpłynąć na trzymaną w nich żywność. Produkty te mogą szybciej się psuć lub mogą się do nich dostać szkodliwe bakterie. Poniżej znajduje się lista produktów, których nie powinno trzymać się w plastikowych pojemnikach.
1) Przetwarzane mięsa
W plastikowym pojemniku nie powinniśmy przechowywać surowego mięsa, ponieważ traci ono wtedy swój aromat oraz smak, jak również wiele substancji odżywczych. Przygotowane kotlety również nie powinny trafić do plastikowego pojemnika, ponieważ całkowicie zmienia on ich smak oraz strukturę panierki.
2) Surowe jajka
Praktycznie w każdej lodówce w drzwiczkach znajduje się specjalne miejsce, w którym powinniśmy je trzymać. Surowe jajka oraz inne produkty, które je zawierają, tj. majonez nie powinny mieć styczności z plastikiem. Okazuje się, że łatwiej wtedy o dostanie się do nich bakterii E.coli lub salmonelli. Bakterie te bardzo szybko atakują wtedy surowe jajka, a dodatkowo bardzo szybko się na nich namnażają.
3) Mleko i nabiał
Plastikowe opakowania można spotkać prawie wszędzie. Pakowane w nie są również produkty z nabiału, takie jak mleko czy inne produkty mleczne. Są one wygodne i można w nich przechowywać produkty, które szybko się wykorzysta.
Na dłuższą metę jednak plastik może spowodować, że w danym produkcie szybciej zaczną się namnażać bakterie. Plastikowy pojemnik powoduje, że temperatura w środku się zmienia, co powoduje szybsze psucie się i gnicie produktu. Spożycie takiego produktu może zaowocować problemami trawiennymi lub pokarmowymi.
4) Gulasze i zupy
Do plastikowego pojemnika nie powinno się wkładać gorących dań tj. gulasze czy zupy. W kontakcie z ciepłym daniem cząsteczki plastiku zaczynają się rozpadać, co doprowadza do zmiany smaku tych potraw. Lepiej jest wkładać do plastikowych pojemników wystudzone potrawy i dopiero wtedy chować je do lodówki.
5) Sery
Sery to produkty, które również nie powinniśmy przechowywać w plastikowym pojemniku. Ser jako produkt mleczny wypuszcza wodę, która zbiera się w pojemniku, co skutkuje rozwojem bakterii. Po trzech dniach taki ser zaczyna tracić substancje odżywcze i a więc zaczyna się rozwijać w nim pleśń, której początkowo nie widać „na zewnątrz”. Zjedzenie takiego sera może doprowadzić jednak do problemów trawiennych.
Kawa i herbata
Plastik w kontakcie z wysoką temperaturą może zmienić swoją formę i się odkształcić. Dodatkowo wytwarzane są wtedy niebezpieczne związki, które nam szkodzą. Lepiej jest korzystać z ceramicznych lub szklanych kubków do parzenia kawy czy herbaty, co dodatkowo uchroni nas przed poparzeniem. Napój w takim kubku szybciej traci też swoje ciepło i swoje walory smakowe.