Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej

Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej

Większość z nas ma w domu folię aluminiową. Niewiele osób jednak wie, że ma ona o wiele więcej zastosowań niż tylko pakowanie jedzenia. Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej. 

Zdjęcie Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej #1
fot. shutterstock

 

1) Skuteczniejsze prasowanie

Umieść spory kawałek folii aluminiowej pod pokryciem deski do prasowania. Folia będzie nagrzewać się i oddawać ciepło żelazka. Dzięki temu szybciej i skuteczniej wyprasujesz ubrania.

Źródło: https://fabiosa.com/es/tabla-de-planchar-aluminio/ 

Zdjęcie Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej #2

2) Oświetlenie przy robieniu zdjęć

Tajemnicą każdego pięknego zdjęcia jest oświetlenie. Możesz pomóc sobie za pomocą folii. Folia odbijająca światło działa prawie jak profesjonalny sprzęt. Wystarczy ustawić ją pod odpowiednim kątem i sprawić, aby światło padało na obiekt, który chcesz sfotografować.

3) Czyszczenie grilla

Kiedy skończysz grillować połóż na rozgrzany jeszcze grill folię aluminiową. Kawałki jedzenia na ruszcie wysuszą się i łatwo je potem usuniesz.

 4) Czyszczenie kranu

Często na kranie lub innej armaturze  z twardej wody tworzą się brzydkie zacieki. Można je usunąć za pomocą folii aluminiowej. Zrób z niej kulkę wypoleruj armaturę bez używania środków czyszczących. 

 5) Zabezpieczenie przed wilgocią

Jeśli idziesz na kemping, czy plażę owiń folią aluminiową przedmioty, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią – zapałki, telefon, itd. Dzięki temu ochronisz je przed zawilgoceniem.  W przypadku spania pod namiotem warto rozłożyć folię również pod śpiworem. Nie nabierze wilgoci, a dodatkowo uchroni cię przed wyziębieniem.

Zdjęcie Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej #3
fot. shutterstock

 6) Zapobieganie wysychaniu farby

Po zakończonym malowaniu, przed zamknięciem wieka farby przyłóż do otworu folię aluminiową i dopiero wtedy zamknij pojemnik. Folia zapobiegnie wysychaniu farby i zachowa jej świeżość.

 7) Ostrzenie noży

Folia aluminiowa doskonale nadaje się również do ostrzenia noży i nożyczek. Wystarczy, że zaczniesz ciąć nimi folię.

8) Na elektryzowanie się ubrań

Folia aluminiowa jest też doskonałym dodatkiem do prania. Co prawda, nie usunie plam, ale dzięki niej upranie ciuchy nie będą się elektryzować. Wystarczy dodać do bębna kawałek folii aluminiowej zwiniętej w kulkę, a ona sprawi, że pozbędziesz się z prania ładunków elektrostatycznych.

9) Do czyszczenia przypalonych garnków

Gdy przypali ci się jedzenie na patelni czy w garnku, to ciężko usunąć przypalone reszki jedzenia, jeśli garnek nie został umyty od razu. Nie musisz już drapać przypalonego jedzenia paznokciami, ponieważ wystarczy, że z foli aluminiowej zrobisz kulkę. Pomoże ona w usunięciu przypalonych resztek jedzenia, ponieważ zastąpi ci tzw. "druciak".

10) Jako foremka do ciast

Zazwyczaj folii aluminiowej używa się do pieczenia i wykładania nią blach. Jednak dzięki jej elastyczności możesz z niej stworzyć własne foremki do ciast w dowolnej formie. Skoro można używać ją w piekarniku, to jako foremka również się sprawdzi.

11) Przed malowaniem

Przed malowaniem zazwyczaj zabezpieczasz wszelkie powierzchnie, których nie chcesz pomalować. Folia malarska jednak musi być czymś przyciśnięta albo przyklejona taśmą, aby nie odpadała. Do owijania mniejszych rzeczy np. klamek czy karniszy świetnie sprawdzi się folia aluminiowa, która będzie przylegać sama i nie trzeba będzie jej dodatkowo kleić.

12) Do czyszczenia sreber

Na srebrnych przedmiotach czasami pojawia się osad. Doczyścić je nie jest łatwo, ale patent z folią aluminiową to zmienia. Wystarczy do miski z solą morską, dodać kawałek folii aluminiowej i włożyć do niej zabrudzone srebra. Zachodzące wtedy reakcje chemiczne usunąć osad znajdujących się na srebrach.

13) Do lakieru hybrydowego

Lakier hybrydowy jest bardzo trwały i nie odpryskuje od paznokci, w przeciwieństwie do zwykłego lakieru. Niestety dzięki temu bardzo trudno go ściągnąć z paznokci. Możesz jednak sobie w tym pomóc poprzez zastosowanie folii aluminiowej. Wystarczy, że nasączysz wacik zmywaczem, przyłożysz go do paznokcia i owiniesz go folią. Po około 10 minutach, gdy odwiniesz folię, to lakier hybrydowy będzie zdecydowanie lepiej schodził z paznokcia.

Zdjęcie Poznaj 16 genialnych zastosowań folii aluminiowej #4

14) Do usuwania rdzy

Gdy na przedmiotach pojawia się rdza, wtedy nie jest to dobry znak, a dodatkowo wygląda on też mało estetycznie. Można go jednak usunąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zgnieciesz folię aluminiową i na sucho będziesz przecierać zardzewiałą powierzchnię. Taki domowy "czyścik" szybko poradzi sobie z rdzą.

15) Czyszczenie żelazka

Nie zawsze udaje ci się dobrać odpowiednią temperaturę żelazka do prasowanego materiału. W taki sposób żelazko się przypala i na jego spodzie tworzą się brudne plamy, które mogą zabrudzić kolejne prasowane rzeczy. Zrób z foli aluminiowej kulkę i pocieraj nią przypalone miejsce na żelazku. Pamiętaj jednak, że żelazko musi być wtedy zimne.

16) „Przedłużacz” baterii

Folia aluminiowa jest dobrym przewodnikiem prądu. Jeśli więc potrzebujesz w danym momencie większej baterii, to wystarczy, że przyłożysz do niej kawałek folii i włożysz do urządzenia. Dzięki temu prąd będzie przechodził z baterii do urządzenia, a ono będzie znów działało bez zarzutu.

Agnieszka

true

Polecane