Nowe odkrycie! TEN środek najskuteczniej odstrasza kleszcze

Nowe odkrycie! TEN środek najskuteczniej odstrasza kleszcze

Eksperci z CDC przedstawili w „Journal of Medical Entomology” najnowsze wyniki wieloletnich badań nad substancją, która najskuteczniej na świecie odstrasza kleszcze. Co ciekawe, substancję tę stosowało głównie wojsko podczas pobytu w lasach tropikalnych oraz rolnicy do odstraszania insektów. Mowa o permetrynie.

Zdjęcie Nowe odkrycie! TEN środek najskuteczniej odstrasza kleszcze #1

#Jak działa permetryna?

Dla człowieka i zwierząt, poza kotami, permentryna jest zupełnie niewyczuwalna i obojętna. Kleszcze natomiast, w zetknięciu z tą substancją zdychają, lub doznają porażenia. Porażenie sprawia, że kleszcze stają się bardzo ospałe i nie są w stanie kąsać. Po badaniach nad tą substancją okazało się, że jest obecnie najskuteczniejszy środek na kleszcze.

Aerozole zawierające permentrynę można stosować na ubrania oraz moskitiery, namioty, buty, itd. Najlepiej rozpylić środek na świeżym powietrzu i odczekać kilka minut, aż wyschnie. Warto również pamiętać, że substancja ta może być trująca dla kotów. Warto więc zachować szczególną ostrożność i nie rozpylać jej w ich obecności.

Zdjęcie Nowe odkrycie! TEN środek najskuteczniej odstrasza kleszcze #2

W Stanach Zjednoczonych można nawet zakupić specjalną odzież, która jest już zaimpregnowana permentryną. Ubrania zachowują we włóknach tę substancję do ok. 50 prań. Jest do dobre rozwiązanie dla osób spędzających swój wolny czas w miejscach, gdzie narażają się na ukąszenie kleszcza. W Polsce również można nabyć już taką odzież, na razie jednak tylko w sklepach dla leśników i sklepach internetowych.

W filmie poniżej znajdziecie porównanie kleszczy na odzieży spryskanej permentryną oraz normalnego ubrania. Jak widać, kleszcze po chwili odpadają z ubrania zaimpregnowanego.

true

Polecane