Sprawdź jak zabezpieczyć hortensje na zimę

Sprawdź jak zabezpieczyć hortensje na zimę

Pąki kwiatowe hortensji są narażone na przymarzanie, co może skutkować tym, że krzewy następnej wiosny nie zakwitną. Na szczęście można temu zapobiec. Sprawdź jak.

#Kiedy rozpocząć zabezpieczanie hortensji?

Najlepszą do tego porą jest koniec listopada. Zbyt wczesne okrycie roślin spowoduje zbyt wysoką temperaturę podłoża, która z kolei wpłynie na ich dalszą wegetację. Jeśli tak się stanie, podczas pierwszego mrozu roślina z pewnością zacznie obumierać.

#Kopczykowanie hortensji

Hortensje można zabezpieczać poprzez utworzenie kopczyków z torfu lub kory drzew iglastych. Dodatkowo, na powstały kopczyk można nałożyć warstwę stroiszu z drzew iglastych.

#Zabezpieczanie za pomocą agrowłókniny

Zdjęcie Sprawdź jak zabezpieczyć hortensje na zimę #1
Źródło: https://poradnikogrodniczy.pl/jak-zabezpieczyc-hortensje-na-zime.php

Sposób ten polega na owinięciu rośliny 2 lub 3 warstwami tkaniny i związaniu jej sznurkiem. Można dodać również kolorową wstążkę w celu ozdobienia. Najlepszym wyborem będzie biała agrowłóknina, która przepuszcza wodą i powietrze. Można skorzystać również z gotowych kapturów z agrowłókniny, które należy jedynie naciągnąć na roślinę i związać.

Innych sposobem może być również utworzenie płotka wokół kilku roślin i otoczenie ich agrowłókniną. W ten sposób rośliny zostaną ochronione przed wiatrem, a w ich obrębie nie będzie zbierać się śnieg.

#Zabezpieczanie hortensji w doniczce – przygotowaniem

Przygotowanie hortensji w doniczce na zimę należy rozpocząć w 2 połowie lata. Wtedy zmniejszamy częstotliwość podlewania rośliny. Kiedy liście opadną, doniczkę przenosimy do pomieszczenia.

Pomieszczenie to nie powinno zawierać dużej wilgotności, a temeratura w nim panująca nie powinna przekraczać 0 stopni. Pomieszczenie powinno się regularnie wietrzyć. Roślinę podlewa się wtedy rzadko, ale nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia.

Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy nie wystąpiły żadne choroby lub szkodniki. Roślinę przenosimy na zewnątrz w połowie maja.

W przypadku hortensji odpornych na niskie temperatury donicę można zostawić na zewnątrz.

Donicę jednak należy zabezpieczyć styropianem, a krzew agrowłókniną. Warto umieścić ją w takim miejscu, aby jak najbardziej była chroniona przed wiatrem.

Zdjęcie Sprawdź jak zabezpieczyć hortensje na zimę #2
Źródło: https://poradnikogrodniczy.pl/jak-zabezpieczyc-hortensje-na-zime.php

Agnieszka

true

Polecane