Jakie są rodzaje cebuli? Która, do czego najbardziej się nadaje? Podpowiadamy!
Kuchenny produkt
Cebula to podstawowy dodatek do dań w większości kuchni na świecie. Jednak istnieje jej wiele rodzajów, które warto poznać, aby czerpać z cebuli jak najwięcej zalet. Cebulę oraz jej odmiany można dziś kupić praktycznie w każdym markecie. Cebulę można też wyhodować samemu o ogródku, co nie jest trudne. Dodaje się ją nie tylko do chłopskich dań, ale również jest dodatkiem do innych znanych potraw tj. zupa cebulowa czy sałatka szopska.
Cebula biała
Białą cebulę najczęściej można spotkać w kuchni latynoskiej, ponieważ ma bardzo mocny aromat. W związku z tym należy złagodzić jej smak innymi produktami. Białą cebulę można dodawać praktycznie do wszystkich dań, jeśli lubimy ostre potrawy. Podczas jej krojenia można jednak wylać wiele łez. Warzywo to można jeść na surowo, dodać do burgera lub sałatki. Cebula biała nie nadaje się jednak do gotowania oraz karmelizowania. W kuchni można jej używać do sosów, sałatek i smażenia. Cebula biała nie wpływa negatywnie na nasz układ pokarmowy. Wzmacnia odporność oraz ma właściwości bakteriobójcze.
Cebula czerwona
Czerwona cebula jest mało kaloryczna, ale za to dość ciężko strawna. Jest źródłem witaminy C, dlatego warto ją jeść w okresie jesienno-zimowym. Najbardziej znana jest w kuchni śródziemnomorskiej i wyróżnia się delikatnym smakiem i fioletowym zabarwieniem. Ma łagodny smak, dlatego można jeść ją na surowo. Podsmażona czy podduszona może być dobrym dodatkiem do mięsnych sosów, czy makaronu. To z czerwonej cebuli wytwarza się indyjski sos chutney.
Cebula żółta
Cebula żółta ma bardzo charakterystyczny smak i aromat. Jest ostra, dlatego nie każdy ją lubi, mimo że jest to najbardziej popularna odmiana tego warzywa. Jest ona odpowiednia do wielu dań i bez problemu można ją dusić, smażyć, karmelizować oraz dodawać do zup czy sosów. Niestety cebula żółta nie należy do delikatnych odmian, a dodatkowo podrażnia wątrobę. Cebulę tą możemy kupić praktycznie przez cały rok, a jej cena jest przystępna. Jest źródłem potasu, cynku, wapnia, magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B, E i C. Jej spożywanie wzmacnia ochronę organizmu przed infekcjami, oczyszcza go oraz działa moczopędnie.
Cebula słodka
Jej główną zaletą jest to, że nadaje się do wszystkich potraw oraz ma łagodny smak podczas jedzenia jej na surowo. Doskonale smakuje z pomidorami i ziemniakami. W porównaniu do innych cebul słodka cebula dość szybko się psuje. Inaczej jest nazywana cebulą cukrową, dzięki swojemu łagodnemu smakowi oraz białemu miąższowi. Jest źródłem olejków eterycznych i związków siarkowych, które działają przeciwbakteryjnie. Ma w swoim składzie witamin z grupy B, witaminy K, E i A, a także wapń, potas oraz liczne przeciwutleniacze.
Szalotka
Jej łagodny, czosnkowy smak doskonale współgra z mięsem, więc zdecydowanie można ją dodawać do sałatek, grillowanych ryb czy mięs. Czosnkowy posmak sprawia jednak, że nie pasuje ona do wszystkich dań. Szalotkę można również jeść na surowo, ponieważ ma w sobie wiele minerałów i witamin. Odmiana tej cebuli jest jednak dość droga.