Prokrastynacja jest chorobą, która dotyczy aż ¼ społeczeństwa zachodniego. Nie jest ona szkodliwa dla naszego organizmu, jednak jej skutki możemy odczuć w życiu zawodowym, rodzinnym i finansowym. Nazywana jest często nową chorobą cywilizacyjną.
Czym objawia się prokrastynacja?
Krótko mówiąc jest notoryczne odkładanie spraw na później. Musisz dzisiaj popracować, posprzątać lub załatwić coś w urzędzie. Chcesz to zrobić, ale odkładasz to na później, później odkładasz to na juto, a jutro na kolejny dzień. Takie odwlekanie zrealizowania jakiejś czynności może trwać w nieskończoność. Dlatego bardzo łatwo o problemy w pracy i w domu.
#Na początku wykonujesz zadanie z chęcią, jednak jego skończenie odkładasz na później.
#Następnie zaczynasz postępować tak z większością czynności.
#Lista niespełnionych obowiązków rośnie, co jeszcze bardziej Cię przytłacza.
#Powoduje to spadek motywacji i pogłębianie się odwlekania zadań.
#Na ostatnią chwilę, kiedy dopada Cię deadline, wykonujesz wszystko byle jak i ma to swoje konsekwencje. Jednak Ty nie wyciągasz wniosków i znów odkładasz wszystko na później.
Zasadniczą różnicą między prokrastynacją a zwykłym lenistwem jest fakt, że osoby cierpiące na prokrastynację chcą wykonać te wszystkie czynności, które odwlekają. Chcą, ale później. Wyobrażają sobie swoją produktywność w przyszłości, aby uspokoić swoje sumienie. A taki proces może trwać i trwać.
Za rozwój tej choroby obwiniany jest rozwój technologiczny i media społecznościowe, które uważane są za jedne z największych rozpraszaczy naszej uwagi na świecie.
Jak sobie pomóc, kiedy ma się objawy prokrastynacji?
#Zapisuj wszystkie zadania wraz z datą, kiedy chcesz je wykonać. Koniecznie trzymaj się tych terminów, nawet jeśli masz jeszcze dużo czasu na zrobienie tego.
#Stawiaj sobie małe cele – nie zakładaj, że w ciągu jednego dnia zrobisz bardzo dużo.
#Większe zadania dziel na mniejsze – krok po kroku je realizuj.
#Zacznij od najtrudniejszego zadania. Satysfakcja i pewność siebie z jego wykonania da Ci energię na wykonanie reszty mniej skomplikowanych zadań.