Ogórki małosolne to przetwory, które lubi większość z nas. Poznaj więc przepis, jak zrobić żeby wyszły idealne!
Przetwory
Ogórki małosolne to przetwory, które robi się już od wielu lat, a każda gospodyni ma swój wypracowany przepis, który często jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ogórki te są doskonałym dodatkiem do dań, kanapek czy jako zwykła przekąska. Dzięki dodaniu odpowiednich przypraw mają charakterystyczny smak, którego nie da się „podrobić”.
Źródło witamin
Ogórki to warzywa, które są bogate również w witaminy i składniki odżywcze. Zawierają w sobie witaminę C, A, E i K oraz witaminy z grupy B. Jest również źródłem minerałów tj. potas, wapń, fosfor oraz sód. Spożywanie ogórków wspomaga wydolność mięśni, poprawia wygląd cery oraz pozytywnie wpływa na wzrok. Dodatkowo wzmacnia odporność oraz wspomaga utrzymanie krzepliwości krwi na odpowiednim poziomie.
W czym kisić ogórki
Ogórki można kisić zarówno w słoiku, glinianej beczce, jak i w plastikowym pojemniku. Najlepiej do kiszenia wybrać beczkę, ponieważ powstała ona z naturalnych materiałów. Najgorzej jest do kiszeniu używać plastikowych pojemników, ponieważ mogą one wejść w reakcję z zalewą i ogórki nie będą już takie smaczne. Przed przygotowywaniem ogórków należy je moczyć w wodzie przez co najmniej godzinę. Powinny być też nie za duże, ponieważ ziarnka w środku również będą niewielki i wtedy ogórek szybciej się zakisi.
Składniki
Aby ogórki małosolne wyszły chrupiące oraz pyszne należy odpowiednio je zakisić. Do ich przygotowania potrzebujesz kilku składników, a mianowicie:
-1 kg małych ogórków gruntowych,
-1 litr wody,
-1 łyżki soli,
-2 pęczki kopru,
-4-5 ząbków czosnku,
-1-2 liście chrzanu,
-kawałek pokrojonego korzenia chrzanu,
-½ łyżeczki gorczycy,
-1-2 duże słoje.
Sposób przygotowania
1) Na początku ogórki należy dokładnie umyć oraz odciąć z nich zakończenia. Dzięki temu szybciej się ukiszą. Koperek również wymaga opłukania w wodzie, aby pozbyć się z niego zanieczyszczeń oraz ewentualnych robaczków. Czosnek i chrzan należy obrać z skórki i pokroić na mniejsze części.
2) Na dnie słoików należy umieścić liście i korzeń chrzanu, a także, koper i gorczycę.
3) Następnie należy układać pionowo ogórki, w taki sposób, aby jak najwięcej weszło ich do słoika. Nie należy jednak przesadzać i układać je niezbyt ciasno. Jeśli na górze zostało jeszcze wolne miejsce, to można przekroić ogórki np. na pół i jeszcze je tam ułożyć.
4) Do garnka należy wlać wodę oraz sól i wszystko zagotować.
5) Ogórki należy zalać bardzo ciepłą (ale nie wrzącą) wodą z solą i przykryć słoiki talerzem lub pokrywką od słoika. Dodatkowo można użyć jeszcze obciążenia w postaci kamienia.
6) Tak przygotowane ogórki powinni być ukiszone za około 2 dni, jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej wyrazisty smak, to po prostu możesz je przetrzymać dłużej w słonej wodzie.