Jaki stanik sportowy wybrać?

Jaki stanik sportowy wybrać?

Fitness, crossfit czy bieganie wymagają dobrania odpowiedniego biustonosza sportowego. Który jest najlepszy dla kobiety o dużym biuście, a który dla pań z małymi piersiami?

Zdjęcie Jaki stanik sportowy wybrać? #1
źródło: decathlon.com
Podczas ćwiczeń piersi narażone są na ciągły ruch i obciążenia. Klatka piersiowa kobiety jest z natury mało umięśniona, a wrażliwą tkankę podtrzymuje skóra i więzadła Coopera. Te na skutek podskoków i obijania- rozciągają się. Uszkodzenie włókien kolagenowych sprawia, że proces ten jest nieodwracalny, a w konsekwencji piersi tracą jędrność, stają się obwisłe, a czasem nawet zdeformowane.

Najważniejszą funkcją stanika sportowego jest takie unieruchomienie biustu, by zminimalizować wpływ grawitacji. Tylko dobrze dobrany pozwoli zapobiec uszkodzeniom i deformacjom piersi w trakcie treningu.

Jak wybrać długość obwodu pod biustem?

Na wydechu przyłóż miarkę ściśle poziomo pod biustem. Uzyskaną wartość zaokrąglij w dół (obwody podawane są co 5 cm).

Upewnij się, że to pas pod biustem trzyma ciężar piersi, a nie ramiączka. Stanik pod piersiami musi dobrze przylegać i trzymać się w miejscu, a nie unosić z każdym podniesieniem rąk. Pamiętaj też, że podczas treningu ważny jest swobodny oddech.

Istnieją dwa sposoby unieruchomienia biustu:

Kompresja- przyciśnięcie biustu do klatki piersiowej. Zalecane zwłaszcza kobietom z piersiami w większym rozmiarze.

Zdjęcie Jaki stanik sportowy wybrać? #2
źródło: womenshealth.pl
Inkapsulacja- oddzielenie - każda pierś jest ułożona w osobnej miseczce.
Zdjęcie Jaki stanik sportowy wybrać? #3
źródło: h&m.com

Polecane