Mrożenie żywności- 12 PORAD

Mrożenie żywności- 12 PORAD

Mrożenie jest jedną z najłatwiejszych i najzdrowszych metod utrwalenia żywności, ponieważ nie wymaga użycia konserwantów, a straty witamin i minerałów są niewielkie.

Dzięki tym kilkunastu radom, rozmrożone jedzenie będzie wyglądać, pachnieć i smakować tak samo jak przed trafieniem do zamrażarki.

#1. Zamrożone produkty należy układać na półce tak, by przylegały do siebie, wtedy urządzenie będzie pracowało sprawniej, a pozwoli to zaoszczędzić nieco energii.

#2. Ważną rzeczą jest szybkie zamrażanie. Powoduje ono tworzenie się wielu małych kryształków, które nie uszkadzają w produktach witamin, składników mineralnych i właściwości smakowych.

#3. Ciasto drożdżowe możemy zamrozić zarówno przed, jak i po wyrośnięciu. Te upieczone po rozmrożeniu będzie smakowało jak świeże.

Zdjęcie Mrożenie żywności- 12 PORAD #1
fot. stocksnap

#4. Potrawy duszone takie jak bigos, czy gulasz, dzięki mrożeniu nawet zyskują na smaku.

#5. Mrozić można kopytka, pyzy, pierogi i kluski – najlepiej wcześniej obgotowane.

#6. Mrożenie surowych ziemniaków, ogórka, kalafiora i cebuli powoduje, że stają się one wodniste i miękkie.

#7. Nie powinno się mroźić potraw z dużą ilością czosnku i pieprzu - przyprawy te gorzknieją w wyniku zamrażania.

#8. Mięso powinno być rozmrażane powoli w lodówce, wtedy bakterie mają mniej możliwości do rozmnażania niż w temperaturze pokojowej. Nie powinno się rozmrażać mięsa w misce z wodą.

Zdjęcie Mrożenie żywności- 12 PORAD #2
fot. stocksnap

#9. Najlepiej mrozić warzywa, które mają dosyć zwartą strukturę i małą zawartość wody. Niektóre przed zamrożeniem warto zblanszować, by zachowały kolor i konsystencję.

#10. Ugotowane na twardo jajka w wyniku zamrażania stają się gumowate i niesmaczne.

#11. Chleb może leżeć w zamrażalniku do 3-4 miesięcy i po rozmrożeniu nie straci ani smaku, ani wartości odżywczych.

#12. Do mrożenia nadają się wszystkie zupy i wywary. Może to być klarowny rosół, jak i gęsty warzywny krem. Pamiętajmy jednak, żeby nie były zaprawione (śmietaną, czy żółtkiem).

Polecane