- Czas gotowania: 40 min
- Czas przygotowania: 40 min
Składniki
8 szklanki wody
250 gram Wędzonka wieprzowa
300 gram grochu
5 sztuk ziemniaków
2 sztuki marchewki
1 Sztuka korzenia pietruszki
2 sztuki ząbków czosnku
2 łyżki oliwy
2 sztuki cebuli
2 łyżki mąki pszennej
3 sztuki liści laurowych
5 sztuk ziela angielskiego
4 łyżki majeranku
1 Łyżka soli
Przepis
Kaloryczność: średnia
Koszt: do 10 zł
Przygotowanie:
Jeśli zależy nam na czasie, najlepiej użyć łuskanego na połówki grochu, wtedy nie trzeba go zamoczyć dzień wcześniej w wodzie.
Wlać do garnka 2 litry wody, następnie włożyć całą wędzonkę i zagotować, po zagotowaniu można zdjąć szumowiny (pianę, która gromadzi się na powierzchni wody), jednakże w przypadku zupy grochowej nie jest to konieczne, gdyz i tak nie zwiększy to jej klarowności.
Wypłukać groch i odsączyć, po czym dodać do wywaru. Gotować około 45 minut, trzeba uważać po dodaniu grochu, bo bardzo lubi kipieć.
W tym czasie obrać ziemniaki i pokroić w kostkę, jeśli zrobiliśmy to w miarę wcześnie to należy je zalać zimną wodą, żeby nie ściemniały. Marchewkę i pietruszkę obrać oraz zetrzeć na tarce, do grochówki lubię trzeć włoszczyznę na grubych oczkach.
Posolić wywar, następnnie dodać odsączone ziemniaki, marchewkę i pietruszkę oraz obrane ząbki czosnku. Gotować przez kolejne około 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
Czas przygotować zasmażkę, na patelni należy rozgrzać oliwę i zeszklić na niej cebule pokrojone w kosteczkę. Następnie dodać powoli mąkę i od razu mieszać, aby nie zrobiły się grudki. Przełożyć następnie do gotującej się zupy, najlepiej od razu zamieszać zupę, żeby nie zrobiły się w niej kluski z zasmażki.
Dodać do zupy liście laurowe, ziele angielskie oraz majeranek.
Wyjąć mięso z zupy i pokroić je w kosteczkę, a następnie spowrotem dodać je do zupy.
Zagotować zupę, jeśli będzie zbyt gęsta można dodać wody.
Jeśli zostanie nam zupy na drugi dzień, to przy odgrzewaniu należy uważać na groch, bo może bardzo łatwo się przykleić dna, prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze dodanie wody przed odgrzewaniem, gdyż zupa może być zbyt gęsta.