Posiadacze psów nie raz zapewne byli w sytuacji, kiedy to zakazano im wejść do sklepu lub restauracji z czworonogiem. Co na ten temat mówi jednak polskie prawo? Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił swoje stanowisko na ten temat i przypomniał, że są sytuacje, w których właściciel nie ma prawa odmówić wejścia do lokalu z psem. Poznaj szczegóły.
Nie ma przepisu mówiącego o zakazie
GIS informuje, że w polskich przepisach prawa, również tych dotyczących bezpieczeństwa żywności, nie ma zapisu zakazującego wchodzenie na teren sklepu lub restauracji z psem.
Stanowisko jest jednak jasne. Pomimo braku zakazu, każdorazowo zgodę na to musi wydać właściciel lokalu. To on decyduje, czy w sklepie lub restauracji mogą przebywać zwierzęta.
Bezpieczeństwo żywności
Często pojawiają się głosy mówiące o tym, że goście restauracji nie powinni wchodzić z psami do środka, w obawie o bezpieczeństwo żywności.
Przepisy dotyczące żywności nic jednak o tym nie wspominają. Jeśli więc właściciel restauracji zgodzi się na pobyt w lokalu z psem, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Za bezpieczeństwo żywności, zgodnie z przepisami prawa, odpowiada właścicielem. To na nim ciąży obowiązek zadbania o najważniejsze kwestie higieny niezależnie od tego, czy w lokalu mogą przebywać zwierzęta.
W tym przypadku właściciel nie może nie wpuścić psa
GIS przypomina jednak o sytuacji, w której to właściciel sklepu lub restauracji ma obowiązek wpuszczenia klienta z psem. Mowa o osobach z niepełnosprawnościami, które są w towarzystwie psa asystującego.
W takim przypadku właściciel psa ma prawo z nim wejść do środka, a to na właścicielu lokalu ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa produkowanej i wprowadzanej do obrotu żywności.
– Właściciel lokalu nie może odmówić do niego wstępu psu asystującemu osobie z niepełnosprawnością. Dlatego przy opracowaniu procedur dotyczących dobrej praktyki higienicznej oraz wdrażania i stosowania zasad systemu HACCP musi uwzględnić w nich, że w lokalu mają prawo przebywać psy asystujące. Procedury te mogą zawierać na przykład zasady eksponowania żywności, dzięki którym nie zostanie ona zanieczyszczona w czasie pobytu w lokalu psa-asystenta – wyjaśnia GIS.