Już 24 marca w kilkunastu samorządach w Polsce ruszy nabór chętnych na tańsze mieszkania. Program ten jest inicjatywą Społecznej Agencji Najmu, która będzie wynajmować mieszkania po cenie niższej niż rynkowa, jednak tylko osobom spełniającym określone kryteria. Poznaj szczegóły.
Czym jest Społeczna Agencja Najmu (SAN)?
Społeczna Agencja Najmu to podmiot współpracujący z gminą, który pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. - informuje gov.pl.
Celem SAN jest między innymi zwiększenie oferty mieszkaniowej dla osób o średnich i niższych dochodach, rozszerzenie narzędzi dostępnych gminom w ramach realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej o formułę, która może stanowić alternatywę dla budownictwa komunalnego, rozwój rynku mieszkań na wynajem.
Oferta tańszych mieszkań
SAN może oferować mieszkańcom tańsze mieszkania dzięki zasadom, na jakich działa. Dzierżawi on bowiem mieszkania od właścicieli. Z perspektywy właściciela mieszkania, przychody z dzierżawy są w całości zwolnione od podatku PIT/CIT (oraz z VAT, jeśli dzierżawca jest VAT-owcem).
Co więcej, umowa dzierżawy gwarantuje właścicielowi terminowe uiszczanie czynszu.
SAN oferuje też doposażenie mieszkania, a także eliminowanie tak zwanego pustego przebiegu, czyli sytuacji, w której mieszkanie stoi puste a właściciel nie otrzymuje dochodu.
Te wszystkie czynniki sprawiają, że mieszkania wynajmowane w ramach SAN mogą być tańsze nawet o 20% od ceny rynkowej.
Kto może skorzystać z programu?
Program skierowany jest przede wszystkim do osób znajdujących się w luce czynszowej, czyli takich, które są zbyt zamożne na mieszkanie komunalne, a jednocześnie mają zbyt niskie dochody na wzięcie kredytu mieszkaniowego i zakup mieszkania.
W programie bierze udział kilkanaście samorządów w Polsce, między innymi we Wrocławiu.
Każda gmina ustala własne kryteria uprawniające do skorzystania z programu.
We Wrocławiu, konieczne jest np.:
- Traktowanie Wrocławia jako stałe miejsce zamieszkania.
- Brak tytułu prawnego do własności lokalu ani spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
- Zmieszczenie się w limicie dochodowym, który znajdziecie tutaj: https://san.wroc.pl/san-dla-najemcy
Warunków jest więcej i za każdy z nich przyznawane są dodatkowe punkty uprawniające do skorzystania z programu. Przykładowo:
- Dzieci w gospodarstwie domowym – 2 punkty za każde dziecko.
- Niepełnosprawność dziecka – 6 punktów, jeśli dziecko poniżej 16. roku życia ma orzeczenie o niepełnosprawności.
- Rozliczenie podatku we Wrocławiu – 5 punktów za rozliczenie podatku w urzędzie skarbowym we Wrocławiu (z wyłączeniem Pierwszego Urzędu Skarbowego).
- Działalność gospodarcza we Wrocławiu – 3 punkty dla osób, które przez minimum 2 lata prowadzą działalność gospodarczą na terenie gminy.
Kryteria wraz z liczbą punktów znajdziecie tutaj: https://san.wroc.pl/san-dla-najemcy
Warto jednak pamiętać, że opisane tutaj zasady dotyczą programu realizowanego we Wrocławiu. Każda inna gmina ma prawo do ustanowienia własnych zasad.