W marcu 2025 roku do Kodeksu Pracy zostanie wprowadzony nowy rodzaj urlopu. Kto będzie mógł skorzystać z 15 dodatkowych tygodni?
Do 8 lub do 15 tygodni dodatkowego urlopu
Przypomnijmy, że 12 grudnia 2024 roku ustawa wprowadzająca dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej.
Nowy urlop od 19 marca 2025 roku
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 19 marca 2025 roku.
Długość urlopu uzależniona od kilku czynników
Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej:
- do 15 tygodni po porodzie - dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. Liczba ta będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu.
-
do 8 tygodni - dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28-ego a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g urlop będzie mógł wynieść. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu.
-
Dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5 – go dnia od dnia porodu do upływu 8-go tygodnia po porodzie. Wówczas uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie od 5-tego dnia od dnia porodu do 8-ego tygodnia po porodzie – urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5-go do 28-go dnia po porodzie.
WAŻNE: Prawo do tego urlopu przysługuje nie tylko matkom i ojcom, ale również opiekunom prawnym, rodzicom zastępczym oraz adopcyjnym.
Ile płatny będzie dodatkowy urlop macierzyński?
Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.
Jak ubiegać się o dodatkowy urlop?
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć u pracodawcy, dołączając zaświadczenie lekarskie.
Dokument powinien zawierać informacje dotyczące tygodnia ciąży, w którym doszło do porodu, masy urodzeniowej dziecka oraz długości jego pobytu w szpitalu.