Początek 2025 roku przyniósł Polakom nowy obowiązek. Mowa o odpowiednim segregowaniu odpadów tekstylnych, czyli ubrań, obrusów, serwetek, firanek i innych materiałowych rzeczy, które chcemy wyrzucić. Nie można ich już po prostu umieścić w zwykłym koszu na śmieci. Za nieodpowiednie segregowanie czeka bowiem kara finansowa.
Gdzie wyrzucać tekstylia?
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują nowe zasady segregowania odpadów. Jedna ze zmian dotyczy segregacji tekstyliów. Starych ubrań czy zasłon nie można już wyrzucić do zwykłego kosza na odpady zmieszane.
Odtąd zużyte tekstylia traktowane są jako oddzielny typ odpadów i nie można ich już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Tekstylia, które należy segregować:
- ubrania – np. odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna,
- tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony,
- akcesoria tekstylne – szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne,
- buty – obuwie wszelkiego rodzaju, choć mogą być one zbierane oddzielnie w specjalnych punktach. - wyjaśnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.
Zamiast tego obowiązkowe jest umieszczanie ich w gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To, ile ich jest w danej gminie zależy od konkretnego samorządu. Wiadomo jednak, że czasem trzeba się mocno natrudzić ze znalezieniem takiego punktu w swojej okolicy.
Alternatywą jest także umieszczanie ubrań, tylko tych w dobrym stanie, w organizacjach charytatywnych: domy samotnej matki, PCK, Caritas, itd.
Jakie kary za nieodpowiednie segregowanie tekstyliów?
Kara za nieodpowiednie segregowanie odpadów może wynosić maksymalnie czterokrotność standardowej miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To, w jakiej dokładnie wysokości trzeba będzie zapłacić karę zależy od konkretnej gminy.
Rada gminy określi stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, wysokości nie niższej niż dwukrotna wysokość i nie wyższej niż czterokrotna wysokość stawki ustalonej przez radę gminy odpowiednio na podstawie ust. 1 albo w art. 6j ust. 3b. - brzmi przepis ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Co ciekawe, wyrzucanie ubrań i innych tekstyliów nie jest wykroczeniem. Oznacza to, że osoby niestosujące się do powyższych przepisów nie mogą spodziewać się poważniejszych konsekwencji.