Od marca 2025 dodatkowy urlop! To od 8 do 15 tygodni wolnego, z którego mogą skorzystać ci rodzice

Agnieszka
Prawo
20.12.2024 9:48
Od marca 2025 dodatkowy urlop! To od 8 do 15 tygodni wolnego, z którego mogą skorzystać ci rodzice

Już 19 marca 2025 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza nowe zasady udzielania urlopów macierzyńskich. To istotna zmiana, która wyeliminuje niesprawiedliwe dotychczas zasady. Poznaj szczegóły.

Uzupełniający urlop macierzyński od marca

6 grudnia 2024 r. W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadza ona dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński, który skierowany jest do rodziców wcześniaków oraz rodziców dzieci urodzonych w terminie, które z powodów zdrowotnych po urodzeniu muszą dłuższy czas pozostać w szpitalu.

To ważna wiadomość dla tysięcy rodzin w Polsce. Każdego roku w naszym kraju rodzi się ok 20 tys. wcześniaków oraz dzieci, które ze względu na stan zdrowia – chociaż urodziły się w terminie – muszą pozostać dłużej w szpitalu. Do tej pory długie tygodnie spędzone przez rodziców za zimną szybą w szpitalu nie były w żadnej sposób rekompensowane. To się jednak zmieni. - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Do tej pory bowiem, rodzice wcześniaków lub noworodków urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji, nie mogli w odpowiedni sposób cieszyć się urlopem macierzyńskim, bo przepadał on w okresie, kiedy dziecko było w szpitalu. 

Warto wiedzieć, że zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.

Dla kogo urlop uzupełniający?

Uzupełniający urlop macierzyński skierowany jest do pracujących rodziców wcześniaków lub noworodków urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Urlop ten rozpoczyna się bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i musi być wykorzystany w jednej części.

Skorzystanie z urlopu jest dobrowolne i na wniosek. Oznacza to, że rodzice sami zdecydują, czy chcą taki wniosek o urlop złożyć.

Jeśli to zrobią, to pracodawca będzie miał obowiązek ten wniosek uwzględnić. 

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Dodatkowy urlop będzie wynosił do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:

Do 15 tygodni: dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł wynosić do 15 tygodni po porodzie. Liczba ta będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu.

Do 8 tygodni: dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28-ego a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu.

Do 8 tygodni: dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5-tego dnia od dnia porodu do 8-ego tygodnia po porodzie – urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5-go do 28-go dnia po porodzie.- czytamy na gov.pl

Kluczowe Punkty
  • Nowelizacja Kodeksu pracy zacznie obowiązywać 19 marca 2025 roku.
  • Nowe przepisy wprowadzają uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji.
  • Dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił do 8 lub 15 tygodni w zależności od sytuacji.
  • Zasiłek za okres dodatkowego urlopu wyniesie 100% podstawy zasiłku.
  • Skorzystanie z urlopu jest dobrowolne i możliwe na wniosek rodziców.
  • Wniosek o urlop musi zostać uwzględniony przez pracodawcę.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną