W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywane są zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt ten ma na celu uszczegółowienie zasad dla osób przebywających na L4, zezwalając na wybrane aktywności zawodowe i precyzując, które działania są zgodne z przepisami, a które nie. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Aktywność niezgodna z celem zwolnienia – nowa definicja i konsekwencje
Projekt zmian w przepisach L4 wprowadza jednoznaczną definicję „aktywności niezgodnej z celem zwolnienia”. Dotychczas pojęcie to było niejasne, co prowadziło do różnych interpretacji i sporów z ZUS. Zgodnie z nową regulacją, każda czynność, która może utrudnić lub wydłużyć proces leczenia, będzie uznawana za działanie niezgodne z celem zwolnienia. To oznacza, że aktywność taka skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego.
Które czynności są ryzykowne?
Do aktywności niezgodnych z celem zwolnienia zalicza się wszelkie działania mogące pogorszyć stan zdrowia pracownika, jak remonty, praca fizyczna czy intensywna aktywność sportowa. Codzienne czynności, jak zakupy spożywcze, spacer czy wizyta u lekarza, są jednak w pełni dozwolone. Nowe przepisy zwiększają przejrzystość i eliminują niepewność, które czynności są dozwolone, a które mogą narazić pracownika na utratę zasiłku.
Nowe przepisy zapewniają pracownikom większą pewność
Wprowadzenie precyzyjnych wytycznych to krok w stronę ochrony pracowników. Zdefiniowanie niedozwolonych działań pozwala unikać nieporozumień z ZUS, które do tej pory prowadziły do utraty zasiłku z powodu drobnych incydentów. Teraz pracownik na zwolnieniu będzie miał większą pewność co do tego, które aktywności może wykonywać bez ryzyka.