5 listopada 2024 roku odbyło się posiedzenia Rady Ochrony Pracy. Podczas spotkania została poruszona kwestia zmian w umowach o pracę. Oto szczegóły.
Będą zmiany w umowach o pracę
Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliła wywiadu dla portalu TVN24 Biznes.
Kobieta zakomunikowała, że pracodawca będzie musiał zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę, jeśli:
-
praca świadczona jest pod kierownictwem pracodawcy,
-
praca świadczona jest w wyznaczonym miejscu i czasie,
-
praca jest odpłatna.
"Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców " - dodała Ewa Flaszyńska cytowana przez portal.
Dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodała, że wymóg umów o pracę będzie dotyczył osób, od których wymagane jest oświadczenie o powierzeniu pracy oraz zezwolenie na pracę.
Nowe przepisy będą dotyczyć każdego cudzoziemca, który wykonuję każdą pracę opartą na artykule 29 Kodeksu Pracy (która ma znamiona stosunku pracy).
Zapisy tych regulacji znalazły się w projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Autorem tego projektu jest Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Pierwotne założenia wskazywały, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziała w wywiadzie, że projekt trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów i czeka na swoją kolej. W związku z napiętym kalendarzem procedowania termin zostanie przesunięty. Kobieta podkreśliła, że przepisy wejdą na początku 2025 roku – być może w styczniu lub 15 lutego.
Tylko 29% cudzoziemców ma umowę o pracę
Ewa Flaszyńska podkreśliła, że 80% Polaków pracuje na umowie o pracę, a cudzoziemców jedynie 29%.
Z danych MRPiPS dotyczących liczby cudzoziemców posiadających aktualne dokumenty legalizujące ich pracę w Polsce wynika, że łącznie we wszystkich procedurach (zezwolenia na pracę, oświadczenia i powiadomienia, zezwolenia na prace sezonową) na koniec 2023 roku 1 milion 530 tys. cudzoziemców posiadało zalegalizowaną możliwość wykonywania pracy w Polsce (261 tys. więcej niż na koniec 2022 roku).