Dyrektywa Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej narzuci na firmy nowe przepisy.
„Women on Boards”
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (zwana jako „Women on Boards”) 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych zakłada, że do 2026 roku firmy będą musiały wprowadzić obowiązkowe parytety płci na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich.
Celem nowych przepisów jest zrównoważona reprezentacja kobiet i mężczyzn w organach. Unia Europejska zwraca także uwagę na konieczność stosowania zasady równości wobec kobiet i mężczyzna na stanowiskach kierowniczych.
Obowiązkowe parytety płci
W rządzie trwają prace legislacyjne nad przepisami, które mają wprowadzić parytet płci w największych spółkach giełdowych. Nowe regulacje mają być stosowane w spółkach giełdowych, które spełniają ŁĄCZNIE dwa warunki:
-
minimum jedna akcja spółki dopuszczona jest do obrotu na rynku,
-
spółka ma siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej.
Nowe przepisy mają określić minimalny udział procentowy osób danej płci w zarządzie i radzie nadzorczej spółki.
Więcej kobiet zajmie ważne stanowiska
Projekt zakłada, że w spółkach objętych regulacją parytetową, co najmniej 33 proc. wszystkich stanowisk w zarządzie i radzie nadzorczej będą zajmowały osoby obu płci, zarówno wśród dyrektorów wykonawczych, jak i niewykonawczych (członków organu reprezentacji).
W praktyce oznacza to, że jeśli na dane stanowisko aplikuje kilku kandydatów o porównywalnych kwalifikacjach, priorytet przyznawany będzie osobie z niedostatecznie reprezentowanej płci.
Przepisy przewidują także możliwość odstępstwa od tych reguł, jeśli istnieją istotne powody przemawiające za wyborem kandydata płci przeciwnej, nie należącej do niedoreprezentowanej grupy.
Tego rodzaju uchwała będzie obowiązywać osoby lub organy odpowiedzialne za proces wyboru kandydatów do organów spółki.
Dominacja mężczyzn na stanowiskach liderów
Według danych dotyczących rynku pracy w Polsce, udział kobiet na stanowiskach kierowniczych jest nadal niższy niż mężczyzn, choć widoczny jest stopniowy wzrost. W 2023 roku, kobiety zajmowały około 35% stanowisk kierowniczych w polskich firmach. Jednak na najwyższych szczeblach zarządczych, takich jak prezes czy dyrektor generalny, liczba kobiet jest znacznie mniejsza.
Jeśli chodzi o porównanie z mężczyznami, mężczyźni nadal dominują na stanowiskach liderów, stanowiąc około 65% osób na stanowiskach kierowniczych i wyższych. Różnica ta jest szczególnie widoczna w większych firmach, gdzie tylko około 6% stanowisk prezesów zarządów jest zajmowanych przez kobiety.
Dysproporcje między płciami na stanowiskach kierowniczych są związane z różnymi czynnikami, takimi jak stereotypy płciowe, mniejsze wsparcie dla kobiet w rozwijaniu kariery w niektórych sektorach oraz brak równowagi między obowiązkami zawodowymi a rodzinnymi.