Niektóre osoby mogą otrzymać dodatek emerytalny na swojego pupila. Jego wysokość uzależniona jest między innymi od pory roku.
Dodatek emerytalny dla właścicieli psów
Dodatek emerytalny kierowany jest do właścicieli psów, które pracowały w służbach. Świadczenie przysługuje także na konie.
Emerytura wypłacana jest na zwierzęta, które pełniły służbę w:
-
Straży Granicznej,
-
Policji,
-
Służbie Ochrony Państwa,
-
Straży Pożarnej.
Finansowe wsparcie ma być formą pomocy dla czworonogów oraz ich właścicieli. Środki mają pomóc w zaspokajaniu potrzeb w późniejszych latach życia. Pieniądze można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z dietą, czy opieką weterynaryjną.
Pierwszym psem służbowym, który skorzystał z nowych przepisów, był Komik – pies patrolowo-tropiący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ze względu na problemy z kręgosłupem nie mógł już kontynuować swojej służby i 5 stycznia 2022 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
We wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie – większość w Policji. Rocznie ok. 10% zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na „emeryturę”.
527 złotych dla psa
Wysokość emerytury ustalana jest indywidualnie. Zależy ona między innymi od czasu, jaki czworonogi spędziły na pełnieniu służby. Kwota musi być dostosowana do potrzeb i warunków utrzymania. Emerytura dla psa zależna jest także od wagi czworonoga oraz pory roku:
- Pies ważący do 20 kg – 7 złotych dziennie w lecie oraz 10 złotych w zimie (10 zł x 31 dni = 310 złotych na miesiąc),
-
Pies ważący powyżej 20 kg – 10-13 złotych dziennie w lecie, oraz 13-17 złotych w zimie (17 zł x 31 dni = 527 złotych na miesiąc)
- Stawka dla konia to 23-28 złotych dziennie (28 złotych x 31 dni = 868 złotych na miesiąc).
Ponadto opiekunowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów leczenia u weterynarza zwierząt, które zostały wycofane ze służby.
217 złotych więcej w okresie zimowym
Pies ważący powyżej 20 kg w okresie letnim otrzymuje 310 złotych (31 dni x 10 złotych). W zimie emerytura będzie mogła wynieść maksymalnie 527 złotych (31 dni x 17 złotych).
W jakim wieku zwierzę może pobierać emeryturę?
Wiek emerytalny zwierząt uregulowany jest przepisami:
-
Pies – 9 lat,
-
Koń – 15 lat.