Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany dotyczące kategoryzowania grzybów. Tym samym odpowie na apele przedsiębiorców, którzy je sprzedają. Dzięki nowym przepisom ograniczy się też zjawisko marnowania żywności.
Grzyby traktowane jak warzywa i owoce
Z obecnych przepisów prawa wynika, że świeże grzyby mogą być przechowywane maksymalnie 48 godzin w temperaturze do 10 stopni C.
To przyczynia się niestety do marnowania znacznej części zbiorów. Po 48 godzinach grzyby, nawet jeśli wciąż są świeże i bez problemu można je spożywać, muszą zostać wyrzucone.
Przedsiębiorcy apelowali więc do ministerstwa o to, aby zmienić te przepisy i nałożyć na grzyby takie same zasady, jakie obecnie obowiązują w przypadku owoców i warzyw.
Na potrzebę zmiany wzoru atestu na grzyby świeże wskazują przedstawiciele branży grzybiarskiej, uzasadniając, że jest on niedostosowany do aktualnych warunków rynkowych, bowiem od czasu wprowadzania tego wzoru do użytku znaczącym zmianom uległ obrót grzybami świeżymi, rosnącymi w warunkach naturalnych, a także zmienił się również sposób konfekcjonowania grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych, ich pakowania, przechowywania i transportu, który odbywa się w warunkach chłodniczych dla zachowania jak najlepszej jakości i trwałości produktów.
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić te zmiany
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić nowelizację, która przychyla się do apelu branży grzybiarskiej.
To, czy grzyby nadają się do spożycia nie będzie zależało już od czasu, który upłynął, ale od oceny organoleptycznej podmiotu wprowadzającego grzyby do obrotu.
Za sprawą nowych przepisów zostanie wyeliminowane zjawisko wycofywania grzybów z obrotu po upływie terminu ważności atestu.
"Tym samym przyczyni się do ograniczenia marnowania żywności – grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych". - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.
Nowe przepisy to też nowe obowiązku
Nowelizacja zakłada jednak także szereg obowiązków dla podmiotów sprzedających grzyby.
To na nich spocznie odpowiedzialność za stworzenie wymaganych warunków do przechowywania grzybów, ich transportu, a także ich sprzedaży.