Naprawiaj zamiast wyrzucać! Nowe przepisy UE dla domowych sprzętów!

Prawo
30.07.2024 20:54
Naprawiaj zamiast wyrzucać! Nowe przepisy UE dla domowych sprzętów!

Jeśli nie lubicie wyrzucać domowych sprzętów i w razie potrzeby wolicie je naprawiać niż wymieniać, z pewnością ucieszą Was nowe unijne regulacje. Właśnie dzisiaj weszła w życie dyrektywa, mająca na celu ułatwienie naprawy uszkodzonych urządzeń domowych oraz zachęcanie konsumentów do ich reperowania zamiast zakupu nowych. Kraje członkowskie mają teraz dwa lata na implementację tych przepisów.

Zobowiązania producentów

Nowe regulacje zobowiązują producentów wybranych urządzeń, takich jak lodówki, zmywarki, pralki i smartfony, do oferowania konsumentom usług naprawy w przystępnych cenach. Lista produktów objętych tym obowiązkiem ma zostać rozszerzona. Producenci będą musieli także zapewnić dostępność części zamiennych, co ułatwi naprawy.

Dotychczas naprawy były często utrudnione przez brak dostępnych części zamiennych lub konstrukcję urządzeń, która uniemożliwiała ich łatwe naprawienie – na przykład plombowanie uniemożliwiające otwarcie urządzeń czy wbudowane baterie, które nie mogły być wymieniane.

Przedłużenie gwarancji i usługi naprawcze

Nowe przepisy przewidują również możliwość przedłużenia gwarancji o rok, jeśli konsument zdecyduje się na naprawę wadliwego produktu zamiast jego wymiany. Naprawy będą dostępne także po wygaśnięciu gwarancji, a producenci będą zobowiązani do przeprowadzenia naprawy w rozsądnej cenie i terminie. Usługi mają być dostępne nie tylko w autoryzowanych serwisach producenta, ale także w niezależnych warsztatach. W celu ułatwienia procesu napraw, w UE powstanie europejska platforma naprawcza, która pomoże konsumentom w znalezieniu odpowiednich serwisów.

Komentarz Komisarza UE

"Dzięki Zielonemu Ładowi postanowiliśmy uczynić Europę pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie. Nowe przepisy sprawią, że naprawy staną się rzeczywistością, i to nie tylko w czasie obowiązywania gwarancji na produkty"

– powiedział Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości. Dodał, że dyrektywa przyczyni się do rozwoju ekosystemu napraw, ponownego wykorzystania produktów oraz ich recyklingu, co pomoże UE w ograniczeniu ilości odpadów.

Kraje członkowskie mają czas do 31 lipca 2026 roku na wdrożenie tych przepisów do krajowego prawa.

Kluczowe Punkty
  • Dyrektywa mająca na celu ułatwienie naprawy uszkodzonych urządzeń domowych.
  • Nowe regulacje zobowiązują producentów lodówek, zmywarek, pralek i smartfonów do oferowania usług naprawy w przystępnych cenach.
  • Producenci muszą zapewnić dostępność części zamiennych.
  • Możliwość przedłużenia gwarancji o rok w przypadku naprawy produktu.
  • Naprawy będą dostępne także po wygaśnięciu gwarancji.
  • Usługi naprawcze dostępne w autoryzowanych serwisach producenta oraz niezależnych warsztatach.
  • Powstanie europejska platforma naprawcza.
  • Kraje członkowskie mają czas do 31 lipca 2026 roku na wdrożenie przepisów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną