1 lipca 2024 roku weszły w życie przełomowe przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. Rodzice będą mogli skorzystać z kilku nowych przywilejów.
Urlop rodzicielski można przenieść na dziadka lub babcię
Szwecja zdecydowała się na reformę przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich. Sprawa została opinana na stronie Szweckiej Agencji Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca 2024 roku i pozwalają na przeniesienie urlopu rodzicielskiego na osobę, która nie jest partnerem matki lub drugim opiekunem dziecka. Urlop może być przeniesiony na emeryta lub rencistę na przykład na dziadka, czy babcię.
Nowe przepisy pozwalają na przeniesienie:
- Maksymalnie 45 dni urlopu rodzicielskiego,
- Maksymalnie 90 dni urlopu rodzicielskiego – w przypadku, gdy dziecko ma jednego opiekuna.
Przepisy działają wstecz
Ważną informacją jest to, że nowe przepisy obejmą także dzieci urodzone przed 1 lipca 2024 (czyli przed datą wdrożenia przepisów).
Wydłużenie wspólnego urlopu rodziców
Szwecja zdecydowała się także na wydłużenie wspólnego urlopu (tzw. podwójnych dni) do 15. miesiąca życia dziecka z 30 do 60 dni. Chodzi o równoczesny urlop oraz pobieranie zasiłku rodzicielskiego przez ojca i matkę dziecka.
Przypomnijmy, że przed wdrożeniem przepisów rodzice mogli wykorzystać 30 wspólnych dni do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.
Na oficjalnej stronie czytamy, że od 1 lipca 2024 roku zwiększyły się jedynie podwójne dni, a nie całkowita liczba dni zasiłku rodzicielskiego. Nie zmienia się także liczba dni zarezerwowanych dla jednego rodzica.
WAŻNE: Jeśli dziecko urodziło się przed 1 kwietnia 2023 r., nie przysługują żadne nowe podwójne dni, ponieważ dziecko skończyło 15 miesięcy przed 1 lipca 2024 r.
Jak przeliczany jest zasiłek przy wspólnym urlopie?
Jeżeli rodzice pobierają podwójny dzień, liczy się to jako dwa dni zasiłku rodzicielskiego, ponieważ oboje rodzice pobierają jeden dzień w tym samym czasie. Jeżeli wykorzystasz 20 podwójnych dni, wykorzystasz zatem 40 dni zasiłku rodzicielskiego.
“Jeżeli rodzice pobierają podwójny dzień, liczy się to jako dwa dni zasiłku rodzicielskiego, ponieważ oboje rodzice pobierają jeden dzień w tym samym czasie. Jeżeli wykorzystasz 20 podwójnych dni, wykorzystasz zatem 40 dni zasiłku rodzicielskiego” - czytamy na stronie.