18 czerwca 2024 roku projekt nowelizacji Kodeksu Pracy trafił do uzgodnień. Pojawiło się więcej szczegółów dotyczących dodatkowych urlopów dla rodziców. Na jakie przywileje będzie można liczyć?
Dodatkowy urlop dla rodziców
Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada, że:
-
rodzice dzieci urodzonych przed 28. tygodniem życia (lub ważących mniej niż 1000 g) będą mogli skorzystać z 15 dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego,
-
rodzice dzieci hospitalizowanych będą mogli skorzystać z 8 dodatkowych tygodni urlopu po urodzeniu.
WAŻNE: Osobom ubezpieczonym niebędącym pracownikami będzie przysługiwał zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
W projekcie przewidziano zmiany dotyczące pracujących rodziców, których dziecko urodziło się po 36. tygodniu ciąży i wymaga hospitalizacji. Aby pracownik miał prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, konieczne jest, by dziecko było hospitalizowane między 5. a 28. dniem po porodzie przez co najmniej dwa kolejne dni. Jeśli hospitalizacja rozpocznie się 29. dnia po porodzie i dziecko opuści szpital po trzech dniach od narodzin, pracownik nie będzie uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Niepełny tydzień zostanie zaokrąglony
Nowelizacja zakłada również, że przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia.
Ustalono wysokość urlopu
Urlop ma być płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Konieczny będzie wniosek
Dodatkowy urlop będzie udzielny na wniosek w formie papierowej lub elektronicznej.
Ten termin będzie kluczowy
Wniosek trzeba będzie złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego
Celem projektu jest zagwarantowanie rodzicom możliwości kontynuacji leczenia dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy lub wykorzystywania urlopu wypoczynkowego czy przebywania na zwolnieniu lekarskim.