Nikt nie chciałby doznać wypadku w pracy. Jeśli już jednak do niego dojdzie, to pracownikowi przysługuje 100 procent płatnego zwolnienia chorobowego, a także odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niewiele osób wie bowiem, że za wypadek w pracy uznane może być nawet ugryzienie kleszcza.
Ukąszenie kleszcza to wypadek w pracy
Wypadki w pracy są różne. Od tych bardzo poważnych, jak na przykład wyciągnięcie ręki do uruchomionej maszyny, po te powodujące niewielki uszczerbek na zdrowiu (przynajmniej początkowo), jak właśnie ukąszenie kleszcza.
Ukąszenie kleszcza może mieć jednak poważne skutki długofalowe. Pajęczak przenosi bowiem poważne choroby, a najczęstszą z nich jest borelioza, której leczenie jest długotrwałe i uciążliwe.
Pracownik, który złapał kleszcza w pracy powinien więc jak najszybciej powiadomić o tym pracodawcę. Należy jasno zaznaczyć, że to właśnie w trakcie pracy doszło do ukąszenia. Następnie sporządzony zostanie protokół oraz zakwalifikowanie zdarzenia.
Chorobowe i odszkodowanie nie dla każdego
Warto zaznaczyć, że aby zakwalifikować złapanie kleszcza do wypadku w pracy, to musi zostać udowodniony związek przyczynowo-skutkowy. Oznacza to, że pracownik, który cały swój czas pracy spędza w biurowcu, raczej nie udowodni, że właśnie tam złapał kleszcza. Natomiast nauczycielka przedszkolna, która spędzała czas z dziećmi w parku - już tak.
Odszkodowanie, chorobowe, a nawet rentę pracownik otrzyma jednak tylko wtedy, gdy nabawi się choroby odkleszczowej.
Choroba jako warunek przyznania odszkodowania
ZUS prawdopodobnie będzie dokładnie analizował, czy zaistniała szansa na to, że pracownik złapał kleszcza w trakcie pracy. Niejednokrotnie też ZUS odmawiał uznania za wypadek w pracy ukąszenia przez kleszcza. Sprawy trafiały więc do sądów, a sądy zazwyczaj stawały po stronie poszkodowanych pracowników.
Jeśli jednak założymy, że pracownik ma „twarde” dowody na atak kleszcza w trakcie pracy i jeśli wystąpi u niego choroba odkleszczowa – wówczas ma prawo ubiegać się o świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, realizowanych przez ZUS. W przypadku świadczeń natychmiastowych czy krótkoterminowych może to być zasiłek chorobowy lub wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne lub jednorazowe odszkodowanie. - informuje Andrzej Bączkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting, cytowany przez portal Infor.pl.